Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 15

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
KAS zatrzymała podejrzanych o oszustwa podatkowe KAS zatrzymała podejrz...
Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która dopuszczała się oszustw podatkowych oraz... »Biegi na orientację – Mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnej Biegi na orientację &#...
W dniach 16-18 kwietnia w Dusznikach Zdroju odbyły się Mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w Biegu na Orientację. Na starcie zameldowało... »KGHM – Oferty pracy – Rekrutacja KGHM – Oferty pr...
KGHM zaprasza do współpracy wszystkich, którzy stawiają sobie odważne i ambitne cele – są gotowi na realizację codziennych wy... »Największy akademik UPWr otwarty po remoncie - europejski standard kwaterowanie studentów Największy akademik UP...
Po trwającym trzy lata kompleksowym remoncie, UPWr otwiera swój największy Dom Studencki „Arkę”. Na studentów czekają p... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...31.08.1992 Uroczyste odsłonięcie pomnika ku czci ofiar demonstracji Solidarności w dziesiątą rocznicę tragicznych wydarzeń

Magazyn elubin.plTanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Nowi Terytorialsi zdali egzamin – zwieńczeniem uroczysta Przysięga.
Data dodania: 29 stycznia 2024 — Kategoria: Wiadomości

Nowi Terytorialsi zdali egzamin – zwieńczeniem uroczysta Przysięga.

Okolice Żagania, godzina 5:00 nad ranem. Temperatura oscyluje w granicach 0 st. C. Księżyc w pełni co chwilę znika za szybko przesuwającymi się chmurami. Nagle nocną ciszę przerywa donośny głos alarmu. Żołnierze błyskawicznie opuszczają swoje śpiwory. Dookoła rozbłyskują światła, słychać tupot butów, szczęk metalu i głośne pokrzykiwania. To nowi żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczynają najważniejszy egzamin po szkoleniu Ferie z WOT – pętlę taktyczną.

Przez najbliższe kilka godzin, głównym celem szkolonych jest zrealizowanie wszystkich etapów sprawdzianu. I nie jest to łatwe zadanie. Znają się zaledwie od 14 dni, są w różnym wieku, mają inne doświadczenie i poziom wiedzy. Teraz w głównej mierze liczy się znajomość materiału, zdolności przywódcze oraz umiejętność współpracy żołnierzy w sekcji.

Mają do pokonania wiele kilometrów, w trakcie których muszą przekroczyć kilka punktów kontrolnych. Podczas tego zadania sprawdzana jest umiejętność marszu na azymut oraz orientowania się w terenie, praca na mapie, jak również posługiwanie się kompasem. Poruszają się po cichu, zgodnie z zasadami taktyki, prowadząc stałą obserwację terenu.

Na każdym z punktów do wykonania mają inne zadanie – na jednym jest egzamin z dostarczania amunicji na czas, na kolejnym prowadzenie ognia z karabinka MSBS Grot i umiejętność rozkładania oraz składania broni w określonym czasie. W kolejnych etapach nie jest wcale łatwiej. Pracując w parach, mają za zadanie jak najszybciej pokonać określony odcinek terenu, pamiętając o ubezpieczaniu siebie nawzajem oraz przemieszczaniu się w sposób skryty.

W czasie egzaminu, żołnierze muszą wykazać się dobrą sprawnością fizyczną, która weryfikowana jest między innymi podczas czołgania się, biegu i marszu w trudnym terenie. Należy pamiętać, że każdy żołnierz ma na sobie kamizelkę taktyczną, hełm, broń oraz plecak. Dlatego, poza właściwą kondycją każdy szkolony musi pokazać swój hart ducha i silną wolę.

Wreszcie oprócz zmęczenia i potu pojawiają się też łzy. Z kłębów dymu wyłaniają się kolejni żołnierze. Ci, którzy nie dopasowali odpowiednio swoich masek przeciwgazowych, na długo zapamiętają przekraczanie „strefy skażonej”.

Podczas całego sprawdzianu we znaki daje się też stres, czy aby na pewno to, jak wykonują kolejne zadania jest właściwe. Szkoleni mają świadomość, że każdy ich krok, każda decyzja i każda wykonywana czynność obserwowana jest przez tzw. „ducha”. Duch, to instruktor – doświadczony żołnierz, który towarzyszy sekcji podczas całego egzaminu, jednak nie pomaga im w egzaminie, nie daje wskazówek. Jego zadaniem jest ocena poziomu wyszkolenia sekcji. Sprawdza czy żołnierze porozumiewają się za pomocą sygnałów dowodzenia i czy potrafią ze sobą współpracować. Dodatkowo pogoda nie rozpieszcza, co chwilę pada drobny deszcz, który sprawia, że błoto porządnie utrudnia pokonywanie kolejnych kilometrów pętli taktycznej i wykonywanie stojących przed nimi zadań.

Po wielu godzinach intensywnego działania egzamin dobiega końca. Ale na odpoczynek nie ma za dużo czasu. Muszą przygotować się do ostatniego etapu szkolenia podstawowego – przysięgi wojskowej. Jeszcze trzeba doczyścić buty, poprawić beret i można dumnie, pełna piersią wypowiedzieć słowa Roty Przysięgi Wojskowej – „Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…”

27 stycznia 2024 roku o godzinie 10:00, na placu apelowym 3 Brygady Radiotechnicznej, 57 żołnierzy zostało Terytorialsami 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tej ważnej chwili towarzyszyły im rodziny i zaproszeni goście.

„Jestem bardzo dumny z naszych najmłodszych żołnierzy. To było wymagające szkolenie w niełatwych warunkach” – zaznaczył dowódca 16 DBOT, płk Edward Chyła – „Zwłaszcza, że większość szkolonych stanowili młodzi ludzie –  uczniowie i studenci, którzy wolny czas ferii postanowili przeznaczyć na poznanie żołnierskiego rzemiosła, naukę nowych umiejętności i budowanie swojego charakteru.”

Nowi żołnierze będą poszerzać zdobytą wiedzę podczas cyklicznych szkoleń w macierzystych pododdziałach.

16 DBOT w tym roku obchodzi 5-lecie powstania. Prawie 2000 żołnierzy pełni służbę w pododdziałach rozlokowanych na terenie Dolnego Śląska. Terytorialsi są gotowi do reagowania na sytuacje kryzysowe oraz do niesienia pomocy całej dolnośląskiej społeczności. Chcesz dowiedzieć się więcej o 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odwiedź stronę internetową https://www.wojsko-polskie.pl/16bot.

Kolejne szkolenie rozpoczyna się już 12 kwietnia 2024 roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak Ty poradzisz sobie z zadaniami na pętli taktycznej – zgłoś się do najbliższego WCR lub skontaktuj się z naszym rekruterem poprzez stronę internetową rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,25735.html
Ten artykul byl czytany 215 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0