Sobota, 27 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 143

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Rozlicz PIT do 30 kwietnia Rozlicz PIT do 30 kwie...
Zeznania podatkowe PIT za 2023 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00. Najprostszą... »Czy warto od razu przejść na emeryturę? Czy warto od razu prze...
Wielu seniorów zastanawia się czy warto od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego zrezygnować z pracy? Nie zawsze to się opłaca. Jeżeli po... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »ĆWICZENIA VI KOMPANII NOP KWP WE WROCŁAWIU NA LUBIŃSKIEJ GIEŁDZIE I STADIONIE ĆWICZENIA VI KOMPANII ...
23 kwietnia bieżącego roku w godzinach 09 – 14. Na terenie lubińskiej giełdy i stadionu piłkarskiego odbyły się ćwiczenia dowódczo... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1.10.2002r. Powstała pierwsza szkoła wyższa – Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Zielona huta KGHM wyprodukowała 8 milionów ton miedzianej walcówki
Data dodania: 02 lutego 2024 — Kategoria: Wiadomości

Zielona huta KGHM wyprodukowała 8 milionów ton miedzianej walcówki

Obchodząca w tym roku jubileusz 45-lecia Huta Miedzi „Cedynia” wyprodukowała właśnie 8-milionów ton walcówki Cu-ETP. To jeden z głównych produktów sprzedażowych miedziowego giganta. Huta w Orsku rozwija produkcję oraz projekty dotyczące ochrony środowiska naturalnego – elektromobilność czy pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych.

Huta Miedzi „Cedynia”, oddział KGHM to największy zakład przetwórstwa tego metalu w Polsce i jedna z czterech największych walcowni miedzi w Europie. Początkowo w HM Cedynia produkowano walcówkę o średnicy 6,35 mm, obecnie ‑ o średnicy 8 mm.

Uruchomienie produkcji w Hucie Miedzi „Cedynia” nastąpiło 9 maja 1979 r. Wyprodukowanie pierwszego miliona walcówki Cu-ETP zajęło pracownikom 11 lat. Wartość tą osiągnięto we wrześniu 1990 roku. Odział KGHM w Orsku jest nowoczesną walcownią, która przetwarza elektrolitycznie rafinowaną miedź katodową produkowaną w Hucie Miedzi „Głogów” i Hucie Miedzi „Legnica” na walcówkę miedzianą i drut z miedzi beztlenowej o najwyższej jakości. Są to jednocześnie najbardziej przetworzone produkty z miedzi oferowane przez KGHM, spełniające oczekiwania wymagających odbiorców.

Huta Miedzi „Cedynia” świętuje podwójnie. Oddział KGHM obchodzi swój jubileusz a wysoką produkcją potwierdza swoją wydajność i wiarygodność. Spółka jest gwarancją bezpieczeństwa dostaw produktów niezbędnych dla globalnej transformacji energetycznej. Odpowiedzialnie podchodzimy do wyzwań, które stawia przed nami świat. Jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywamy w dostarczaniu surowców niezbędnych do produkcji energii, zwłaszcza w kontekście rosnącego znaczenia zrównoważonych źródeł – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Walcówka miedziana powstaje w procesie ciągłego topienia, odlewania i walcowania.  Surowcem wykorzystywanym w tym cyklu produkcyjnym jest głównie miedź w formie katod. Walcówka i drut pochodzą z procesów technologicznych na liniach Contirod i Upcast. Dodatkowym produktem HM Cedynia jest granulat miedzi, który wytwarza się z wyrobów własnych. Proces jego produkcji odbywa się nieomal bezobsługowo i, co szczególnie istotne, nie powoduje wytwarzania odpadów, pyłów ani zbędnych cząstek.

Huta Miedzi „Cedynia” nazywana jest „zieloną hutą” właśnie ze względu na niewielkie oddziaływanie na środowisko i na swoje niezwykle malownicze położenie – otoczona jest ze wszystkich stron łąkami, polami i lasami. W pobliżu huty znajduje się Rezerwat Przyrody „Skarpa Storczyków” i Obszary Natura 2000 „Łęgi Odrzańskie”.

Walcówka Cu o średnicy 8 mm o wysokim poziomie przewodzenia prądu znajduje zastosowanie w przemyśle kablowym do produkcji miedzianych żył przewodzących w kablach energetycznych, kablach i przewodach specjalistycznych, przewodach emaliowanych, przewodach i sznurach elektrycznych oraz przewodach dla elektroniki. Walcówka produkowana w HM "Cedynia" może być przeciągana w szerokim zakresie średnic. W sumie produkty huty wykorzystywane są w bardzo wielu branżach m.in. energetycznej, chemicznej, budowlanej, motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, AGD, a także w przemyśle jądrowym.

HM „Cedynia” zlokalizowana jest w Orsku na terenie Gminy Rudna. Rozpoczęła produkcję 45 lat temu od uruchomienia, opartej na belgijskiej technologii Contirod, nowoczesnej linii ciągłego topienia, odlewania i walcowania miedzi o zdolności produkcyjnej ok. 100 tys. ton rocznie.  W latach 1994-2004, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem europejskich rynków na wysokiej jakości walcówkę miedzianą, produkcja w Orsku wzrosła ponad dwukrotnie i w 2007 r. przekroczyła 250 tys. ton. Wprowadzono również do oferty sprzedażowej nowe produkty. W 2006 r. została uruchomiona nowa instalacja do produkcji drutu z miedzi beztlenowej, oparta na technologii Upcast, która powiększyła zdolności produkcyjne huty o 15 tys. ton miedzi rocznie.

Od 2009 r. „Cedynia” produkuje również granulat z walcówki i drutu. Na potrzeby zwiększenia jego produkcji, w roku 2019 uruchomiono halę granulatu. Obecnie zakład jest nowoczesną walcownią i odlewnią wytwarzająca walcówkę miedzianą i wyroby z miedzi beztlenowej. Półprodukty w postaci katod miedzianych pochodzą z hut w Legnicy i Głogowie.

Huta Miedzi „Cedynia” posiada certyfikaty potwierdzające, że w zakresie produkcji wyrobów przetworzonych w postaci walcówki, drutu z miedzi beztlenowej oraz drutu z miedzi niskostopowej spełnia najwyższe globalne standardy produkcji w zakresie środowiskowym, społecznym i zarządczym.

Od wielu lat Huta Miedzi „Cedynia” prowadzi również projekty proekologiczne. W oddziale pracują wózki z napędem elektrycznym oraz samochody elektryczne. Huta uruchomiła również instalację do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, z której pozyskuje się energię do stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Działania te wpływają na zwiększenie udziału w pracy huty ekologicznego transportu, który jest przyjazny środowisku naturalnemu i przyczynia się do tworzenia stref pracy wolnych od hałasu i spalin. Nie mniej ważne jest zmniejszenie kosztów związanych z tzw. transportem bliskim. W planach są dalsze inwestycje w tym zakresie.

Ciekawostki:

  • Łączna długość walcówki wyprodukowanej w HMC przez niespełna 45 lat, to ponad 18 mln kilometrów. To 454 okrążenia kuli ziemskiej lub pokonanie drogi z Ziemi na Księżyc 47 razy.
  • 8 mln ton miedzi w postaci walcówki to niemal 1,7 mln kręgów. Aby dotarły do odbiorców potrzeba było 338 tys. samochodów ciężarowych.
  • W ciągu 1 sekundy walcówka w rurze trawialniczej jest jednocześnie wytrawiana i schładzana z temp. 550 st. do 60 st. C. Pędzi w tym czasie z prędkością 100 km/h.
  • Co 6,5 min. z linii produkcyjnej schodzi krąg walcówki o masie 4,8 ton. Daje to prawie 220 kręgów na dobę.
Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,25749.html
Ten artykul byl czytany 149 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.014 sek.Lubin 1.0