Sobota, 26 listopada 2022 r.   Imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 52

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Firmy z regionu z dofinansowaniem z ZUS Firmy z regionu z dofi...
Znamy już nazwy firm, które dostaną pieniądze z ZUS na dofinansowanie  projektów dotyczących poprawy bezpieczeństwa i warunk&o... »Potrzebujesz laptopa? Kupuj na raty Potrzebujesz laptopa? ...
Dobry laptop z mocnym procesorem, pojemnym i szybkim dyskiem, wydajną kartą graficzną i wysokiej jakości obrazem, przygotowany do codziennej prac... »KAS wykryła oszustwo podatkowe na ponad 2 mln zł KAS wykryła oszustwo p...
Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła, że spółka błędnie zastosowała zwolnienie z opodatkowania wypłaconych dywidend ... »Śruby dwustronne - do czego jest stosować ? Śruby dwustronne - do ...
Śruby wykorzystywane są praktycznie we wszystkich branżach przemysłowych i nie tylko. Okazuje się, że przy ich pomocy można wykonać trwałe i s... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...02-08.09.1999 Podpisanie z miastami Böblingen, Hof, powiatem Rhain-Lahn listów intencyjnych dotyczących przyszłego partnerstwa

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomości z Lubina i okolic
Czeka nas katastrofa
Data dodania: 23 marca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Czeka nas katastrofa

Na Dolnym Śląsku brakuje pediatrów, onkologów, neurologów...

Z prof. Alicją Chybicką, onkologiem i prezesem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, rozmawia Eliza Głowicka

Rodzice dzieci skarżą się na długie kolejki do specjalistów, a szefowie wrocławskich szpitali i poradni narzekają na brak lekarzy. Tak jest tylko na Dolnym Śląsku?

Nie, tak jest w całym kraju. Polskie Towarzystwo Pediatryczne od dawna alarmuje, że dramatycznie brakuje pediatrów. Sytuację jeszcze ratuje to, że tysiąc lekarzy, którzy są na emeryturze, wciąż pracuje. Ale oni się w końcu wykruszą, a wtedy nie wiem, co będzie. Według szacunków zabraknie dwóch tysięcy lekarzy w ciągu 3-5 lat. Będą białe plamy na lekarskiej mapie Polski.

Z czego wynika problem?

Kiedyś pediatra mógł sam otworzyć gabinet, był niezależny. Teraz jego byt zależy od lekarza rodzinnego, który go zatrudnia. Bo to on daje do pediatry skierowanie.
To zniechęca. Poza tym przez lata nie było miejsc na specjalizacji z pediatrii, bo był niż demograficzny i uznano, że tylu ich nie trzeba. We Wrocławiu zlikwidowano dwa duże oddziały pediatryczne w szpitalu im. Babińskiego i przy ul. Krakowskiej. Tymczasem, jak pokazują najnowsze liczby, słupek liczby urodzeń jest obecnie dwa razy wyższy niż w 1997 roku. Jeśli ten trend się utrzyma, czeka nas katastrofa.

Ale brakuje również innych specjalistów: neonatologów, neurologów...

Niedobór pediatrów to problem prowincji, a w wielkich miastach mamy niedostatek innych specjalistów. W mojej dziedzinie, onkologii, wkrótce w ogóle ich nie będzie. "Kupią" ich za granicą. Z kliniki onkologii dziecięcej, którą kieruję, wyjechało już czterech lekarzy. Do Anglii, Norwegii i Szwecji. Dwóch nie wróci, mają tam lepsze zarobki i warunki. Zaś chętnych do podjęcia specjalizacji z onkohematologii dziecięcej nie ma. To bardzo ciężka praca. Kto będzie leczył? Nie wiem. Mamy jedną klinikę na trzy województwa.

Co trzeba zrobić, by się poprawiło?

Niedługo zmienią się przepisy, będzie łatwiej. Od razu po studiach lekarz będzie mógł zdecydować się na określoną specjalizację. Zamiast ośmiu lat, będzie trwała sześć.

Poprawi się najwcześniej za sześć lat. Chciałabym, aby skończyło się, że dziecko z cukrzycą trafia do lekarza dopiero, gdy zasypia na lekcjach, do onkologa, gdy rak jest w ostatnim stadium, a do kardiologa, gdy zemdleje na wuefie.

 

Słowa kluczowe: lekarze zdrowie
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3292.html
Ten artykuł był czytany 822 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.017 sek.Lubin 1.0