Piątek, 26 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 79

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Czy warto od razu przejść na emeryturę? Czy warto od razu prze...
Wielu seniorów zastanawia się czy warto od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego zrezygnować z pracy? Nie zawsze to się opłaca. Jeżeli po... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »ĆWICZENIA VI KOMPANII NOP KWP WE WROCŁAWIU NA LUBIŃSKIEJ GIEŁDZIE I STADIONIE ĆWICZENIA VI KOMPANII ...
23 kwietnia bieżącego roku w godzinach 09 – 14. Na terenie lubińskiej giełdy i stadionu piłkarskiego odbyły się ćwiczenia dowódczo... »Ostatnie przymrozki i ich skutki dla przyrody - wypowiedź eksperta UPWr Ostatnie przymrozki i ...
Kilka ostatnich mroźnych nocy może mieć katastrofalne skutki dla sadowników i właścicieli winnic. W wielu ogrodach nie będzie w tym roku j... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...18.06.2002r. Nagrodę Miasta Lubina otrzymała Barbara Danek (opiekunka dziecięcego zespołu „GWARKOWIE”) - czek na kwotę 12 000 zł

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
30 procent 15-latków upija się raz w miesiącu. Lekarz: alkohol szczególnie grozi młodym ludziom.
Data dodania: 14 kwietnia 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

30 procent 15-latków upija się raz w miesiącu. Lekarz: alkohol szczególnie grozi młodym ludziom.

Statystyki szokują. W ubiegłym tygodniu w ciągu godziny policjanci z Legnicy stwierdzili stan upojenia alkoholowego u pięciorga młodych ludzi w wieku od 13 do 17 lat.
- Małolaty piją, bo mają łatwy dostęp do alkoholu - stwierdza Krzysztof Tkaczyk, terapeuta z Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Wczesnej Terapii Uzależnień w Lubinie. - Handlowcy nie przestrzegają ustawy o wychowaniu w trzeźwości i sprzedają dzieciakom alkohol, bo to jest biznes. Świadkowie nie reagują. A małolaty nie umieją pić. Z badań wynika, że 30 procent 15-latków upija się co najmniej raz w miesiącu.

Większość 11- i 12-latków już piła alkohol. Badania, które przeprowadzono w lubińskich gimnazjach, wykazały, że wśród 12- i13-latków abstynentami jest zaledwie 1,2 proc. Nie znaczy to, że aż 98,8 procent dzieci w tym wieku pije nałogowo, ale że tyle z nich spróbowało alkoholu.

Dzieci piją więcej latem w czasie wakacji, bo wtedy są mniej kontrolowane, później wracają do domu. Okazją są m.in. wszelkie imprezy plenerowe, gdzie piwo leje się strumieniami. Efekty są tragiczne.
- Dzieciaki uzależniają się dziesięć razy szybciej niż dorośli - mówi Krzysztof Tkaczyk. - To jest proces bardzo ściśle związany z regulowaniem uczuć. Alkohol jest jednym z wielu takich regulatorów. Dorosły człowiek zna różne sposoby, by radzić sobie z negatywnymi emocjami. Dla dzieci alkohol bardzo szybko staje się jedynym sposobem na pokonanie lęku, smutku, stresu.

O skali problemu wiele mówią zajęcia, które terapeuta przeprowadza z uczniami szkół ponadgimnazjalnych.
- Zwykle na zakończenie pytam 16- czy 17-latków, kto z nich tu i teraz jest gotów zadeklarować abstynencję do 18. roku życia - opowiada Tkaczyk. - Na 30-40 osób rękę podnosi jedna lub dwie.
Reszta jest przerażona pytaniem. Nie uważają się za uzależnionych, ale decyzja o abstynencji jest już dla nich nie do przyjęcia.

Co robić, by przeciwdziałać piciu dzieci i młodzieży?
- Jak najwięcej mówić. Trzeba przekazywać młodym rzetelną wiedzę - radzi Krzysztof Tkaczyk.
Posłanka Ewa Drozd z PO obiecuje zająć się problemem sprzedaży alkoholu dzieciom.
- Możliwe, że ustawa o wychowaniu w trzeźwości jest zbyt łagodna - zastanawia się. - Nie słyszałam, by komuś zabrano koncesję za sprzedaż alkoholu nieletnim. Może trzeba się też zastanowić, jak postępować wobec ludzi, którzy kupują dzieciom alkohol.

Parlamentarzystka deklaruje, że zainteresuje sprawą posłów z Komisji Polityki Społecznej.
- Zadam pytania ministrom sprawiedliwości, zdrowia i edukacji - mówi Ewa Drozd. - Trzeba się zastanowić nad zaostrzeniem kar, ale może także nad większą promocją zdrowego stylu życia.

Dariusz Dębicki, pediatra, dyrektor ds. lecznictwa w legnickim szpitalu:
- Alkohol powoduje spustoszenie w młodych organizmach. Najbardziej na niszczący wpływ alkoholu narażony jest jeszcze kształtujący sie centralny układ nerwowy. Dzieci i młodzież o wiele szybciej uzależniają się od alkoholu, który czyni kompletne spustoszenie w ich psychice, niszczy szare komórki, powoduje otępienie emocjonalne i intelektualne. Oczywiście poważnie i o wiele szybciej niż u dorosłych alkohol uszkadza również wątrobę.

Młody potrafi
Młodzież stosuje różne metody, by kupić alkohol, zazwyczaj skuteczne. Oto kilka sposobów:
na tatę - mówią, że kupują piwo dla taty, wujka albo dla kogoś dorosłego z rodziny;
na dziadka - proszą kogoś starszego spotkanego przed sklepem, by kupił im trunek;
na bezczelnego - wmawiają ekspedientce, że skończyli 18 lat, tylko nie mają przy sobie dowodu osobistego, bo zapomnieli;
na dowód osobisty - tymczasowe dowody wyglądają jak dowody osobiste dorosłych. Pokazuje się je sprzedawcy z pewną miną. Jeśli nie sprawdzi daty urodzenia, sprzedaje alkohol.

Agata Grzelińska

Slowa kluczowe: alkohol mlodziez nastolatkowie
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3373.html
Ten artykul byl czytany 1056 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0