Piątek, 26 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 123

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »ĆWICZENIA VI KOMPANII NOP KWP WE WROCŁAWIU NA LUBIŃSKIEJ GIEŁDZIE I STADIONIE ĆWICZENIA VI KOMPANII ...
23 kwietnia bieżącego roku w godzinach 09 – 14. Na terenie lubińskiej giełdy i stadionu piłkarskiego odbyły się ćwiczenia dowódczo... »Ostatnie przymrozki i ich skutki dla przyrody - wypowiedź eksperta UPWr Ostatnie przymrozki i ...
Kilka ostatnich mroźnych nocy może mieć katastrofalne skutki dla sadowników i właścicieli winnic. W wielu ogrodach nie będzie w tym roku j... »„Niepokalana” – Sydney Sweeney w horrorze  o cudzie, który przeradza się w koszmar… „NiepokalanaR...
Sieć kin Helios prezentuje najnowszy film grozy, opowiadający o klasztorze, który choć wydaje się być oazą spokoju, kryje w sobie niebezpi... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Zagłębie Lubin w piłce ręczej kobiet i mężczyzn zdobyło Mistrzostwo Polski w sezonie 2006/2007?

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Sanepid skontrolował toalety szkolne na Dolnym Śląsku. 148 placówek nie spełnia wymogów sanitarnych
Data dodania: 27 maja 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Sanepid skontrolował toalety szkolne na Dolnym Śląsku. 148 placówek nie spełnia wymogów sanitarnych

Sanepid: W szkolnych toaletach brakuje ciepłej wody, mydła i papieru toaletowego. Na Dolnym Śląsku kontrola wykazała nieprawidłowości w aż co piątej placówce. 20 proc. szkół na Dolnym Śląsku nie dba o higienę. To groźne dla zdrowia dzieci - alarmują lekarze.

Inspektorzy sanepidu właśnie zakończyli naloty na toalety na Dolnym Śląsku. Pod ich lupą znalazły się szkoły wszystkich typów - w sumie prawie 650 budynków. W aż w 148 stan ubikacji woła o pomstę do nieba.
Chodzi o brak tak zwyczajnych środków czystości, jak mydło, papier toaletowy i ręczniki. Najczęściej brakowało ich w podstawówkach i gimnazjach. W szkołach średnich sprawa wyglądała o wiele lepiej.
Ale w wielu szkołach nie było też ciepłej wody. Inspektorzy wypisywali zalecenia pokontrolne i wręczali dyrektorowi, a w przypadku urwanych klamek czy rozbitych muszli - wydawali decyzje administracyjne, których zlekceważenie skończy się spotkaniem w sądzie. Szefowie czterech placówek dostali mandaty na kwotę 400 zł.

Sanepid odmówił jednak podania listy dolnośląskich szkół, w których strach wejść do toalety.
Dyrektorzy też nie chcą się tym chwalić. - Żyjemy w XXI wieku. Ciepła woda, mydło i papier w ubikacji to nie rarytas, lecz naprawdę normalna rzecz - tłumaczy Mariola Kozak, wicedyrektor Gimnazjum nr 1 we Wrocławiu. Zapewnia, że u niej w szkole do toalety można wejść i skorzystać bez stresu.
Kontrolę prowadzono w całej Polsce. Dolny Śląsk znalazł się w połowie stawki. Ale lekarzom i tak stają włosy na głowie. - Przez brudne ręce przenosi się wiele bardzo poważnych chorób - grzmi prof. Andrzej Gładysz, specjalista chorób zakaźnych z Wrocławia.

W niemal co piątej dolnośląskiej szkole dzieci nie mają dostępu do mydła, ciepłej wody czy czystych ręczników. Tak wynika z najnowszych badań w szkołach zleconych powiatowym sanepidom przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Najwięcej zastrzeżeń było do placówek w województwach mazowieckim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Dolny Śląsk został oceniony na trójkę z niewielkim plusem. Prof. Andrzej Gładysz z kliniki chorób zakaźnych Akademii Medycznej we Wrocławiu jest przerażony takimi wynikami.
- Przez brudne ręce przenosi się mnóstwo poważnych chorób. Od typowych bakteriologicznych, wywołujących biegunki i zatrucia, po na przykład wirusowe zapalenie wątroby typu A, a skutki tej choroby mogą być już bardzo poważne - załamuje ręce. Przyznaje, że ostatnio jest coraz więcej przypadków zapalenia wątroby typu A. - Oznacza to, że coraz więcej osób za rzadko się myje - mówi. - A w szkołach, gdzie są duże zbiorowiska ludzi, trzeba wyjątkowo dbać o higienę!
W urzędach tłumaczą, że przekazywane co miesiąc pieniądze muszą wystarczyć na środki czystości, a odpowiadają za to dyrektorzy. - Mają obowiązek kupić ręczniki, mydło i papier toaletowy. I w Świdnicy tak też się dzieje - zapewnia Adam Pietras z wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
O wiele poważniejszy problem mają szefowie mniejszych szkół, w niewielkich miejscowościach, gdzie dotacje są niskie. Dyrektorka jednej z podstawówek w powiecie świdnickim mówi nieoficjalnie, że urząd na wszystkim oszczędza.
- Szkoła dostaje tak małe pieniądze na bieżące wydatki, że papieru nie zawsze wystarcza, albo w ramach oszczędności jest rozdzielany - rolka na cały dzień, na jedną kabinę - mówi wprost. - Ale oczywiście jest to postrzegane jako niewypełnianie obowiązków przez dyrektora.
Dyrektorzy, do których nie było zastrzeżeń, twierdzą jednak, że zawsze można sobie poradzić, nawet w małej placówce. Bardzo dobrze wypadły kontrole w biednym powiecie kłodzkim. Tam sanepid sprawdził 28 szkół. - Tylko w dwóch stwierdziliśmy uchybienia - informuje Teresa Józefiak, dyrektorka kłodzkiej stacji sanepidu.
W jednej szkole średniej nie było mydła w toalecie, a w drugiej chodziło o drobne niedociągnięcia techniczne - lamperie były za niskie. Małe wiejskie szkoły wypadły za to świetnie.
- Od lat nie mamy żadnych problemów ze stanem sanitarnym - zaznacza Beata Październiak, dyrektorka Szkoły Podstawowej we Włodowicach. - Szkolne toalety wyremontowaliśmy 10 lat temu, a ubikację dla przedszkolaków przed rokiem.
Również w dużych szkołach wypracowują takie rozwiązania, by dzieci mogły dbać o higienę. Szkoła Podstawowa nr 2 w Jeleniej Górze, w której uczy się ponad pół tysiąca dzieci, to wzorowy przykład: jest czysto i schludnie. W toaletach są mydło i papierowe ręczniki. Nauczyciele znaleźli rozwiązanie, by nigdy nie zabrakło papieru toaletowego. Każdy uczeń może go wziąć z sali lekcyjnej. - Gdy rolki wieszaliśmy w toaletach, często były mokre i porozwijane - wyjaśnia Elżbieta Żemińska, dyrektorka szkoły. Jak dodaje, uczniowie o tym, że trzeba dbać o higienę, dowiadują się na zajęciach. - Nie pamiętam, żeby mydełka zabrakło - uśmiecha się trzecioklasistka Klaudia.
W szkołach na terenie Legnicy też nie było większych zaniedbań. - Tu nie brakuje środków do utrzymania czystości- mówi Małgorzata Stawisko-Lichota, z legnickiego sanepidu.

W szkolnej toalecie panuje kultura oporu

Z dr. Piotrem Mikiewiczem, socjologiem z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, rozmawia Anna Gabińska

Dlaczego tak trudno utrzymać czystość w szkolnej ubikacji?
To bardzo złożony problem. Ubikacja w szkole to nie tylko miejsce na załatwianie potrzeb fizjologicznych, ale też azyl dla uczniów. Tam mogą pozwolić sobie na wyrażenie tego, co naprawdę myślą o świecie dorosłych i szkole jako instytucji. Przecież nie palą tam papierosów, bo są nałogowcami. Zapalenie w ubikacji to wyraz buntu. Podobnie jak wypisywanie w kabinach brzydkich wyrazów i rysowanie seksualnych atrybutów męskich i damskich.

To jak dorośli mogą sobie z tym radzić? Dyżurować w ubikacjach, zakładać kamery?
Nie, to na pewno nie doprowadzi do czegoś dobrego. Podobnie jak gwałtowna reakcja, gdy ktoś rozbije sedes albo zatka go rolką papieru, a nauczyciel będzie się miotał i wrzeszczał. Trzeba ustalić winnego i dowiedzieć się, co go dręczy. Czasem chodzi o ujście adrenaliny, czasem o poważniejszy problem w domu.

A warto sprzątać po każdej przerwie? Przecież to syzyfowa praca.
Ależ nie, to ma sens. Jest taka teoria wybitej szyby. Rudolf Guliani, burmistrz Nowego Jorku, na to wpadł. Jeśli nie naprawimy wybitej szyby, zaraz ktoś zechce wybić następną. Dlatego trzeba poprawiać na bieżąco.

Anna Gabińska, Sylwia Królikowska

Slowa kluczowe: sanepid wc toalety szkoly
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3577.html
Ten artykul byl czytany 1328 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.020 sek.Lubin 1.0