Piątek, 26 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 77

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Ostatnie przymrozki i ich skutki dla przyrody - wypowiedź eksperta UPWr Ostatnie przymrozki i ...
Kilka ostatnich mroźnych nocy może mieć katastrofalne skutki dla sadowników i właścicieli winnic. W wielu ogrodach nie będzie w tym roku j... »„Niepokalana” – Sydney Sweeney w horrorze  o cudzie, który przeradza się w koszmar… „NiepokalanaR...
Sieć kin Helios prezentuje najnowszy film grozy, opowiadający o klasztorze, który choć wydaje się być oazą spokoju, kryje w sobie niebezpi... »Uczysz się i pracujesz? Pilnuj limitu. Uczysz się i pracujesz...
Dostajesz rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i nie wiesz czy możesz dodatkowo pracować? Jest taka możliwość, ale trzeba pamiętać o limitach. Od 1 ... »Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...04.1997 uruchomiono oficjalny serwis WWW miasta Lubina (ok. 200 stron w trzech językach)

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Deszcz wciąż pada: czy będzie powódź?
Data dodania: 25 czerwca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Deszcz wciąż pada: czy będzie powódź?

Choć wczoraj we Wrocławiu padało już mniej niż we wtorek, deszczu nie wytrzymał asfalt pod ul. Nowy Świat. Wczesnym popołudniem fragment drogi zapadł się na pół metra. Strażacy wypompowywali też wodę z podwórka przy ul. Mierniczej.
Znacznie gorzej było poza miastem. Z wodą przez cały dzień walczyli mieszkańcy kilkunastu miejscowości w gminach: Sobótka, Kąty Wrocławskie i Żórawina. Najgorzej było w Nasławicach koło Sobótki.

- Paradoksalnie nie zalewa nas rzeka, tylko deszczówka z zapchanego kanału burzowego - relacjonowała Maria Pietyra, sołtys. - Żeby już tylko nie lało - martwiła się kobieta.
Tu na razie nie wprowadzono stanu alarmowego.

Alarm powodziowy ogłoszono w gminach Marcinowice, Marciszów i Stare Bogaczowice. Zwłaszcza w tej pierwszej sytuacja jest bardzo groźna. Zalanych zostało tam jedenaście miejscowości.
Najgorzej było w Strzelcach. Tam w blisko stu domach stało ponad 1,5 metra wody. Dojazd do wielu wiosek przez kilka godzin był niemożliwy. Woda była na ulicach, podwórkach i polach. Mimo to mieszkańcy nie zdecydowali się na ewakuację. Od wtorku wieczorem walczyli z żywiołem. Układali worki z piaskiem, ale około drugiej w nocy woda przerwała zaporę i wioska została zalana.

- W domu mamy wszystko zniszczone: lodówkę, pralkę, meble na parterze. Przez całą noc siedzieliśmy na piętrze i modliliśmy się, by woda opadła. Maszyny rolnicze, hektary ziemniaków - wszystko do wyrzucenia. To dramat - opowiada Janina Kozioł, mieszkanka wioski.
W Strzelcach wylała niepozorna na co dzień rzeczka Czarny Potok. Jeszcze wczoraj w południe dojazd do wielu domostw był niemożliwy. Ludzie zostali uwięzieni w domach.

W gminie podtopione zostały także inne wioski, m.in. Szczepanów, Wiry, Tąpadło i Zebrzydów. Tu winna była woda spływająca z góry Ślęża potokami, które zamieniły się w rwące rzeki.
- To już prawdziwa powódź. Straty idą w setki tysięcy złotych - martwi się Jerzy Guzik, wójt gminy Marcinowice, z przerażeniem oglądając ogrom zniszczeń, które odsłania opadająca woda.
Uszkodzone zostały drogi i mosty, w wodzie stoją setki hektarów upraw. Rolnicy już liczą straty. - Bez pomocy rządu nie poradzimy sobie. Jesteśmy typowo rolniczą, biedną gminą - dodaje wójt Guzik.

W Starych Bogaczowicach sytuacja rano wydawała się opanowana. Po nocnej fali poziom wody na rzece Strzegomka zaczął się stabilizować.
- Na razie nie widzę jednak podstaw do odwoływania stanu zagrożenia, bo jest ono ciągle realne. Tym bardziej że prognozy pogody na najbliższe godziny są nieciekawe - mówił w środowe południe wójt gminy Leszek Świętalski.
Niespokojny dzień mieli także mieszkańcy gminy Świdnica. W Pszennie i Pankowie woda wdarła się do domów, uszkodzone zostały drogi i przepusty.

Jednak najbardziej bali się ludzie mieszkający poniżej tamy w Lubachowie. Tam już we wtorek w południe rozpoczął się zrzut wody, bo zbiornik był wypełniony po brzegi. W południe poziom wody przekroczył stany alarmowy, a co gorsze, mimo zrzutu, wody przybywało w tempie blisko 40 m3 na sekundę . - Pamiętamy sytuację sprzed 12 lat. Wtedy woda zrzucana z tamy zatopiła nam domy - mówili przerażeni.

Rano, kiedy opady ustały, sytuacja się ustabilizowała. Zbiornik jest jednak systematycznie monitorowany, gdyż może się on napełnić w bardzo szybkim tempie.

W Świebodzicach uszkodzona została linia wałów ochronnych, a także murów oporowych na Cierniach. Podmyte są ulice i uszkodzony most. Poziom wody na rzece Pełcznicy był już tak wysoki, że przygotowywano się do szybkiej ewakuacji ludzi i zwierząt z najbardziej zagrożonych terenów.
To wszystko spowodowało, że w całym powiecie świdnickim ogłoszono wczoraj pogotowie przeciwpowodziowe.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje też w Jeleniej Górze, gdzie stany alarmowe zostały przekroczone o kilkanaście centymetrów na Kamiennej i Bobrze. Jednak rzeki nie wylały z brzegów. Podobnie w Kamiennej Górze. W Piechowicach zebrał się sztab antykryzysowy, jednak nie ogłoszono alarmu. Poziom wody w Kamiennej wzrósł, ale nie stanowi jeszcze zagrożenia.

Niestety, prognozy są bardzo złe. IMGW we Wrocławiu ogłosił wczoraj najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego. Padać ma przynajmniej do dziś wieczorem.
- Najgorzej będzie w piątek. Wtedy w czasie burz pojawi się grad i spadnie nawet 50 mm deszczu na metr kwadratowy - mówi dyżurny synoptyk z wrocławskiego oddziału IMGW. Do Wrocławia spłynie też woda z dopływów Odry. Wypogodzić ma się dopiero w sobotę.

Małgorzata Moczulska / Współpraca: PG, MJ, MM

Slowa kluczowe: powodz deszcze opady rzeki woda
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3731.html
Ten artykul byl czytany 1560 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.008 sek.Lubin 1.0