Poniedzialek, 20 stycznia 2020 r.   Imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 24

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Bezpłatne badania mammograficzne w Osieku i Oborze Bezpłatne badania mamm...
Dolnośląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu zaprasza mieszkanki Gminy Lubin do udziału w bezpłatnych badaniach mammograficznych.... »Chroń życie – Noś odblaski. Bądź widoczny i bezpieczny na drodze Chroń życie – No...
Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, przede wszystkim w okresie zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest ... »Maraton Grozy w Kinie Helios Maraton Grozy w Kinie ...
Już 31 stycznia, specjalnie z myślą o wszystkich lubiących się bać, przygotowaliśmy zestaw filmów, w których groza gra pierwsze skr... »Wolontariusze KGHM rozdają prezenty. Dary dla podopiecznych Domu Krótkiego Pobytu Wolontariusze KGHM roz...
Nowy aparat fotograficzny, zmywarka do naczyń i maszyny do szycia trafiły do podopiecznych Domu Krótkiego Pobytu w Przemkowie. Dary przeka... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

Gabinet Psychologiczny

polec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1.08.1954 Zaczęła ukazywać się Gazeta Lubińska (do 1956)

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Narasta lawina długów
Data dodania: 17 lipca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Narasta lawina długów

Coraz więcej Dolnoślązaków na "czarnej liście". Są też rodziny, które potrafią przeżyć za małe pieniądze.
Co dziesiąty zadłużony Polak mieszka na Dolnym Śląsku. W Krajowym Rejestrze Długów jest już ponad 43 tysiące mieszkańców naszego regionu. Swoich zobowiązań nie spłaca teraz w całym kraju aż 426 tysięcy osób - to aż o 130 tysięcy więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Razem z przedsiębiorcami jest już 823 tysiące dłużników. Mieszkańcy Dolnego Śląska są zadłużeni łącznie na 6,7 mld zł. 4 mld jesteśmy winni bankom, reszta to rachunki za czynsz czy telefon.

O tym, że wrocławianie toną w długach, dobrze wiedzą urzędnicy. Z roku na rok w kasie ratusza i jego spółek brakuje coraz więcej pieniędzy. To gotówka, którą mieszkańcy mieli wpłacić na przykład za wodę czy mieszkanie komunalne.
Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu, który ma pod opieką gminne mieszkania, szacuje, że w kasie brakuje mu aż 70 milionów złotych. To dług bez odsetek. Czynszu nie płaci regularnie co dziesiąty mieszkaniec.
Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji mieszkańcy Wrocławia winni są w sumie ponad pół miliona złotych. Rekordzistą jest wrocławianin, który nie zapłacił za wody i ścieki 7000 złotych.
- Prawie jedna trzecia naszych klientów nie reguluje terminowo należności - przyznaje Konrad Antkowiak z MPWiK.

- Pod względem zadłużenia Dolny Śląsk jest trzeci w kraju, po Śląsku i Mazowszu - mówi Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów. Wynika z tego, że kryzys dotknął nas mocniej niż mieszkańców innych regionów - wcześniej nasze województwo było na 5-6. miejscu.
Najmłodszy dłużnik z Dolnego Śląska ma 19 lat i jest winien 2800 zł firmie pożyczkowej. Najstarszym jest 96-latek, którego dług wobec banku wynosi 852 zł. Na jednego zadłużonego Dolnoślązaka przypada średnio 7800 zł długu za czynsz, 2000 zł za telefon stacjonarny i 822 zł za jazdę bez biletu.
Rzesza dłużników świadczy o tym, że żyje się nam coraz trudniej. Ludzie tracą pracę, a rosną ceny w sklepach i opłaty. Sztuka polega na tym, żeby zacisnąć pasa i nie popaść w długi.
Rodzina Dariusza Turka i Pauliny Tkaczyk z Wałbrzycha wydaje dziś na jedzenie dużo więcej niż jeszcze rok temu. Miesięcznie mają na życie około tysiąca złotych. Jednak gospodarują tak, że nie mają długów.

- Mamy troje dzieci i coraz ciężej związać koniec z końcem. Staliśmy się mistrzami w oszczędzaniu. Opłacamy rachunki, kupujemy pieluchy dla najmłodszego dziecka, a potem zastanawiamy się, co dalej - mówi Dariusz Turek.

Paweł Gołębiowski,współpraca JW,MJ

Słowa kluczowe: lubin dlugi
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3844.html
Ten artykuł był czytany 1149 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2020 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.070 sek.Lubin 1.0