Wtorek, 17 września 2019 r.   Imieniny: Franciszka, Hildegardy, Roberta
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 54

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Przebudowa Jana Pawła II – trzeci etap (akt.) Przebudowa Jana Pawła ...
18 września miał zostać wprowadzony trzeci etap tymczasowej organizacji ruchu w ramach przebudowy ul. Jana Pawła II. jednak w związku z awarią i ... »Jakimi roślinami obsadzić nowoczesny podjazd do domu Jakimi roślinami obsad...
Podjazd przed domem ma być nie tylko funkcjonalny, ale też pasować do całej bryły budynku. Niekorzystnie jest jeśli się za bardzo wyróżn... » "Maksymiuk" w Kulturze...
Kultura Dostępna to projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się z polską sztuką filmową. Jednocześ... »Kanonada w Lubinie. Zagłębie wysoko pokonuje Wisłę Płock Kanonada w Lubinie. Za...
Nienajlepsza atmosfera wewnątrz klubu nie przeszkodziła Miedziowym w odniesieniu najwyższego zwycięstwa od ponad czterech lat. Czy spotkanie ... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Według danych z roku 2008 średni dochód na mieszkańca powiatu lubińskiego wynosił 5432,4 zł brutto. Jest to najwyższy wynik w Polsce

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Narasta lawina długów
Data dodania: 17 lipca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Narasta lawina długów

Coraz więcej Dolnoślązaków na "czarnej liście". Są też rodziny, które potrafią przeżyć za małe pieniądze.
Co dziesiąty zadłużony Polak mieszka na Dolnym Śląsku. W Krajowym Rejestrze Długów jest już ponad 43 tysiące mieszkańców naszego regionu. Swoich zobowiązań nie spłaca teraz w całym kraju aż 426 tysięcy osób - to aż o 130 tysięcy więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Razem z przedsiębiorcami jest już 823 tysiące dłużników. Mieszkańcy Dolnego Śląska są zadłużeni łącznie na 6,7 mld zł. 4 mld jesteśmy winni bankom, reszta to rachunki za czynsz czy telefon.

O tym, że wrocławianie toną w długach, dobrze wiedzą urzędnicy. Z roku na rok w kasie ratusza i jego spółek brakuje coraz więcej pieniędzy. To gotówka, którą mieszkańcy mieli wpłacić na przykład za wodę czy mieszkanie komunalne.
Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu, który ma pod opieką gminne mieszkania, szacuje, że w kasie brakuje mu aż 70 milionów złotych. To dług bez odsetek. Czynszu nie płaci regularnie co dziesiąty mieszkaniec.
Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji mieszkańcy Wrocławia winni są w sumie ponad pół miliona złotych. Rekordzistą jest wrocławianin, który nie zapłacił za wody i ścieki 7000 złotych.
- Prawie jedna trzecia naszych klientów nie reguluje terminowo należności - przyznaje Konrad Antkowiak z MPWiK.

- Pod względem zadłużenia Dolny Śląsk jest trzeci w kraju, po Śląsku i Mazowszu - mówi Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów. Wynika z tego, że kryzys dotknął nas mocniej niż mieszkańców innych regionów - wcześniej nasze województwo było na 5-6. miejscu.
Najmłodszy dłużnik z Dolnego Śląska ma 19 lat i jest winien 2800 zł firmie pożyczkowej. Najstarszym jest 96-latek, którego dług wobec banku wynosi 852 zł. Na jednego zadłużonego Dolnoślązaka przypada średnio 7800 zł długu za czynsz, 2000 zł za telefon stacjonarny i 822 zł za jazdę bez biletu.
Rzesza dłużników świadczy o tym, że żyje się nam coraz trudniej. Ludzie tracą pracę, a rosną ceny w sklepach i opłaty. Sztuka polega na tym, żeby zacisnąć pasa i nie popaść w długi.
Rodzina Dariusza Turka i Pauliny Tkaczyk z Wałbrzycha wydaje dziś na jedzenie dużo więcej niż jeszcze rok temu. Miesięcznie mają na życie około tysiąca złotych. Jednak gospodarują tak, że nie mają długów.

- Mamy troje dzieci i coraz ciężej związać koniec z końcem. Staliśmy się mistrzami w oszczędzaniu. Opłacamy rachunki, kupujemy pieluchy dla najmłodszego dziecka, a potem zastanawiamy się, co dalej - mówi Dariusz Turek.

Paweł Gołębiowski,współpraca JW,MJ

Słowa kluczowe: lubin dlugi
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3844.html
Ten artykuł był czytany 1138 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.033 sek.Lubin 1.0