Piątek, 26 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 85

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Czy warto od razu przejść na emeryturę? Czy warto od razu prze...
Wielu seniorów zastanawia się czy warto od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego zrezygnować z pracy? Nie zawsze to się opłaca. Jeżeli po... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »ĆWICZENIA VI KOMPANII NOP KWP WE WROCŁAWIU NA LUBIŃSKIEJ GIEŁDZIE I STADIONIE ĆWICZENIA VI KOMPANII ...
23 kwietnia bieżącego roku w godzinach 09 – 14. Na terenie lubińskiej giełdy i stadionu piłkarskiego odbyły się ćwiczenia dowódczo... »Ostatnie przymrozki i ich skutki dla przyrody - wypowiedź eksperta UPWr Ostatnie przymrozki i ...
Kilka ostatnich mroźnych nocy może mieć katastrofalne skutki dla sadowników i właścicieli winnic. W wielu ogrodach nie będzie w tym roku j... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Dialog Arena – stadion klubu Zagłębie Lubin. Pojemność stadionu wynosi 16 300 miejsc

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Referendum przeciw odkrywce
Data dodania: 17 lipca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Referendum przeciw odkrywce

Sześć gmin robi razem referendum przeciw odkrywce. Jednak rząd ma prawo zignorować wynik głosowania.
Do lokalnego referendum w sprawie planowanej na ich terenie odkrywki węgla brunatnego przygotowują się gminy: Prochowice, Ścinawa, Kunice, Miłkowice, Ruja i Lubin (wiejska). 29 lipca radni podejmą stosowne uchwały, a pod koniec września mieszkańcy będą mogli wrzucić do urny głos za lub przeciw budowie kopalni.

Głosowanie niczego jednak nie przesądzi. Od ubiegłego roku sądownictwo administracyjne dopuszcza wprawdzie możliwość organizowania referendów w sprawach istotnych dla społeczności lokalnych, nawet jeśli wykraczają poza kompetencje gmin czy powiatów, ale - jak tłumaczy prof. Leon Kieres, specjalista od prawa samorządowego - wyniki nie mają charakteru wiążącego. Z jednej strony rząd, który będzie decydował o zabezpieczeniu legnickiego złoża węgla i rozpoczęciu eksploatacji, powinien je wziąć pod uwagę jako głos lokalnej opinii. Z drugiej, nie ma obowiązku zachowania się zgodnie z wolą społeczności.
W czerwcu podobne referendum zorganizowali mieszkańcy gminy Brody w Lubuskiem. Przy wysokiej frekwencji (53 proc.), przeciwko wypowiedziało się prawie dwa razy więcej osób niż za kopalnią węgla brunatnego. Paweł Mrowiński, inicjator głosowania, uważa, że to wystarczy, by przyblokować wydawanie zezwoleń na kolejne etapy budowy kopalni.

W Brodach referendarze i samorządowcy stali po różnych stronach barykady. W regionie legnickim to wójtowie i burmistrzowie kontestują plany uruchomienia kopalni. Bardziej niż samej odkrywki boją się zablokowania rozwoju swoich gmin. Rząd zamierza bowiem wprowadzić do "Polityki energetycznej Polski do roku 2030" zapis wstrzymujący zabudowę legnickiego złoża. Oznacza to, że od przyszłego roku na terenie odkrywki już nikt nie postawi domu, nie zbuduje drogi, nie położy kanalizacji, wodociągu czy linii gazowej.
- Takie decyzje trzeba było podejmować 20 lat temu. Dziś jest na nie za późno - mówi Waldemar Kwaśny, wójt Miłkowic. - Są alternatywne źródła energii. Węgiel brunatny nie jest paliwem strategicznym.
Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski o przygotowaniach sąsiadów do referendum dowiedział się od nas. Podtrzymuje wcześniejsze stanowisko: jest przeciwny odkrywce. - Nie wykluczam referendum, jeśli będzie trzeba postawić kropkę nad "i", ale obecnie nie planujemy takiego rozwiązania - mówi.

Kopalnia Legnica w planach
Między Legnicą, Lubinem a Ścinawą zalegają złoża węgla brunatnego szacowane na 15 mld ton.
Gdyby doszło do budowy kopalni, wysoka na 80 metrów hałda zajmie 1625 ha powierzchni. Aby dostać się do węgla, trzeba ściągnąć warstwę gruntu grubą na 175 metrów. Kopalnia ma mieć 220 metrów głębokości. Łącznie z elektrownią zajmie ok. 3,3 tys. ha. Poziom wód gruntowych na obszarze 120 kilometrów się obniży. W ciągu trzydziestu lat trzeba będzie wysiedlić ok. 2,5 tys. mieszkańców z kilkunastu miejscowości.

Ale złoże Legnica jest w stanie zapewnić krajowi energię na 60-70 lat. Planowany kombinat górniczo-energetyczny da zatrudnienie porównywalne z KGHM.

Piotr Kanikowski

Slowa kluczowe: legnica referendum gminy
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3848.html
Ten artykul byl czytany 1228 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0