Wtorek, 14 maja 2024 r.   Imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 104

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Dolnośląska KAS wykryła skradzione, luksusowe auta Dolnośląska KAS wykrył...
Dolnośląska KAS podczas kontroli jednego z samochodów ciężarowych na A4 wykryła skradzione pojazdy. Wartość rynkowa obu skr... »KGHM – Oferty pracy – Rekrutacja KGHM – Oferty pr...
KGHM zaprasza do współpracy wszystkich, którzy stawiają sobie odważne i ambitne cele – są gotowi na realizację codziennych wy... »Dumni z munduru Dumni z munduru
Piątek 10 maja 2024 roku był szczególnym dniem dla żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obchodzili Dzień Dumy z Mundur... »Miedzowi hutnicy docenieni – KGHM świętuje Dzień Hutnika Miedzowi hutnicy docen...
Głośnym powitaniem i występem orkiestry hutniczej z Głogowa oraz grupy mażoretek przed siedzibą zarządu KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczęły się gł&... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...25.09.1999 Po trwającej 2 lata modernizacji oddano do użytku jeden z najnowocześniejszych obiektów kultury w Polsce - II część Centrum Kultury Muza

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Skokochrony pozwalają ratować ludzi z pożarów
Data dodania: 14 września 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Skokochrony pozwalają ratować ludzi z pożarów

Spółdzielnie z Legnicy kupiły skokochron. Przyda się tam, gdzie nie dojedzie wóz strażacki

Odwieczny problem strażaków na osiedlach mieszkaniowych: jak dotrzeć do pożaru, gdy drogę tarasują zaparkowane auta. Legnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa i Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piekary" zrzuciły się na skokochron - nadmuchiwany materac, który na miejsce akcji może być przeniesiony przez 2 strażaków.
W Legnicy, gdzie jest mnóstwo zamkniętych podwórek z małymi bramami albo osiedla bloków zastawione samochodami, skokochron od dawna był konieczny.


Mimo że strażacka drabina może wynieść ratowników na wysokość ponad 20 metrów (teoretycznie 37 metrów) - wystarczającą, by dostać się do wszystkich budynków w mieście - nie wszędzie można użyć samochodu. W wielu starych kamienicach mieszkania mają np. okna tylko od podwórza.

- Skokochron to ostateczny środek ratowania ludzkiego życia, gdy wszystkie inne zawiodą - mówi Leszek Gławęda z legnickiej komendy PSP. - Ale w końcu go mamy i nie musimy się martwić, że kogoś nie uratujemy, bo do niego nie dotrzemy.

A sytuacji, w których egoizm lub bezmyślność ludzi omal nie doprowadziły do tragedii, zdarza się mnóstwo. Kilka miesięcy temu strażacy biegli kilkaset metrów, by dotrzeć do pożaru w bloku przy ul. Horyzontalnej. Po drodze mijali mnóstwo aut, które stały na drodze pożarowej. Gdyby zagrożone było ludzkie życie, bez wahania usunęliby te wozy na bok, nie bacząc na porysowane karoserie czy oderwane zderzaki. Obawiają się, że kiedyś tak trzeba będzie postąpić. Poza tym przez samochody na osiedlach muszą rozwijać dodatkowe 200 metrów węża, by się dostać do pożaru, a to zajmuje cenny czas.

Pożar na Horyzontalnej na szczęście nie był duży: starsi państwo, którzy zostawili garnek na gazie, wyszli z domu.
- Kupiliśmy skokochron z myślą o bezpieczeństwie naszych lokatorów - mówi Jan Szynalski, prezes Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Od dawna czekamy, aż miasto wyremontuje wszystkie nasze drogi i znajdzie miejsca na dodatkowe parkingi. Na ten rok była przewidziana przebudowa jednej drogi, ale inwestycja została zdjęta z miejskiego budżetu.

Skokochron kosztował 70 tys. zł. Jego rozmiary: powierzchnia - 3,5 na 3,5 metra i wysokość - 1,6 m. Waga ok. 50 kg. Jest łatwy w obsłudze. Mieści się w ładowni wozu bojowego, a jego rozkładanie i nadmuchiwanie trwa zaledwie 2-3 minuty. Ma kilka metrów szerokości, ale przy odpowiednich instrukcjach strażaków człowiek nie powinien sobie zrobić krzywdy podczas skoku. Nawet gdy trafi w krawędź skokochronu, konstrukcja zamortyzuje upadek.

- Nie znam gorszej śmierci niż w płomieniach - mówi Sylwester Krzyżostaniak, dowódca zmiany w legnickiej komendzie PSP. - Ludzie wolą skoczyć niż pozostać w budynku. Skokochron daje im szansę na ratunek.

Na Dolnym Śląsku jest 11 skokochronów, w tym dwa wielkie, do których przenoszenia potrzebny jest dźwig. Dwa urządzenia ma wrocławska komenda, a po jednym Jelenia Góra, Dzierżoniów, Kamienna Góra, Oleśnica, Oława, Środa Śląska, Wołów, Zgorzelec i właśnie Legnica. Używany jest kilka razy i musi być wymieniany - nikt nie chce odpowiadać, gdy sprzęt zawiedzie w akcji.

Legniccy strażacy czekają też na zapowiedziany drugi wóz z drabiną. Prawdopodobnie nowy samochód trafi do jednostki jeszcze w tym roku. Wtedy będą zabezpieczone bloki po obu stronach rzeki Kaczawy w Legnicy.
- Niestety, czasem jadąc do akcji, utykamy w korkach - przyznaje Gławęda. - Dlatego dwa wozy pozwolą na szybsze dotarcie strażaków do pożaru bez potrzeby przejeżdżania przez ruchliwe arterie.
W samej Legnicy jest zarejestrowanych ponad 40 tys. samochodów. To wyjaśnia problem z dojazdem na osiedla. Skokochron trafi do siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 PSP przy ul. Sudeckiej, która znajduje się na granicy dwóch największych legnickich osiedli - Piekar i Kopernika.

Nie na nogi!

Asp. sztab. Sylwester Krzyżostaniak z legnickiej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
- Najbezpieczniejszy jest skok na skokochron z wysokości do 16 metrów, czyli 5-6 piętra w bloku. Oczywiście w sytuacjach zagrożenia zdarzały się skoki z wyższych kondygnacji. Najważniejsze, by podczas skoku nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, nie wybijać się z parapetu okna, ponieważ wtedy można upaść za urządzenie, które strażacy będą w razie konieczności umieszczać tuż przy ścianie budynku. Wiem, że w sytuacjach, gdy za plecami buchają płomienie, trudno zachować zimną krew, ale najlepsza metoda skoku to skłon do przodu, złapanie się dłońmi za łydki lub jeszcze lepiej za kostki i dopiero wtedy przechylenie do przodu (trzeba pozwolić ciału bezwładnie opaść). W czasie lotu korpus wykonuje półobrót i na skokochronie lądujemy na biodrach i dolnej części pleców. Najgorszy sposób, to skok na nogi, ponieważ może doprowadzić do kontuzji.

Tomasz Woźniak

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,4120.html
Ten artykul byl czytany 1815 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0