Sobota, 27 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 88

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Czy warto od razu przejść na emeryturę? Czy warto od razu prze...
Wielu seniorów zastanawia się czy warto od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego zrezygnować z pracy? Nie zawsze to się opłaca. Jeżeli po... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »ĆWICZENIA VI KOMPANII NOP KWP WE WROCŁAWIU NA LUBIŃSKIEJ GIEŁDZIE I STADIONIE ĆWICZENIA VI KOMPANII ...
23 kwietnia bieżącego roku w godzinach 09 – 14. Na terenie lubińskiej giełdy i stadionu piłkarskiego odbyły się ćwiczenia dowódczo... »Ostatnie przymrozki i ich skutki dla przyrody - wypowiedź eksperta UPWr Ostatnie przymrozki i ...
Kilka ostatnich mroźnych nocy może mieć katastrofalne skutki dla sadowników i właścicieli winnic. W wielu ogrodach nie będzie w tym roku j... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...25.01.1999 Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Urzędem Miejskim w Lubinie a KGHM "Polska Miedź" S.A. - PARTNERSTWO: LUBIN-POLSKA MIEDŻ

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
W Ścinawie mają swój sposób na chorobę Alzheimera
Data dodania: 24 września 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

W Ścinawie mają swój sposób na chorobę Alzheimera

20 pacjentów poddaje się nowej terapii Po zajęciach wraca im pamięć i radość z życia

Adam Baranowski przez całe życie słynął z krasomówczych zdolności. To widać nawet teraz, gdy zmaga się z chorobą Alzheimera. Mówi pięknymi, pełnymi zdaniami o szlachetnej składni. - A wie pan, że jeszcze pół roku temu nie moglibyśmy sobie tak porozmawiać? - pyta niespodziewanie.


- Był okres, kiedy grzebałem w myślach, żeby ułożyć zdanie, i nic nie wychodziło. Co się stało w ciągu tego półrocza? Ośrodek alzheimerowski w Ścinawie - jedyna w Polsce placówka zajmująca się osobami z chorobą otępienną - zaczął realizować nowatorski program, opracowany przez miejscowych psychologów, psychiatrów i neurologów.

Adama Baranowskiego i 19 innych pacjentów w pierwszym stadium choroby Alzheimera zakwalifikowano do udziału w kuracji. Pojutrze zakończy się trzeci turnus intensywnych, całodziennych zajęć, podczas których rehabilitanci starają się na różne sposoby pobudzić aktywność pacjentów. Chorzy na Alzheimera, którzy przyjechali do Ścinawy z całego kraju, tańczą, śpiewają, bawią się i dyskutują. -

Poprawia mi się pamięć - mówi pani Emilia z Wrocławia. - Zacząłem lepiej postrzegać moje relacje ze światem i innymi ludźmi. Więcej we mnie asertywności - dodaje Adam Baranowski.
- Za wcześnie jeszcze na podsumowanie, ale część naszych podopiecznych rzeczywiście sygnalizuje nam, że więcej pamiętają. Na pewno jest w nich więcej radości - mówi psycholog Agnieszka Mydlikowska. Wspólnie z neuropsychologiem Agnieszką Żelwetro i pedagogiem Małgorzatą Tylman opracowały i realizują ścinawski program neurorehabilitacji.

- Nie można oczekiwać cudów - zaznacza Agnieszka Mydlikowska. Jak dotąd, nikomu na świecie nie udało się wyleczyć ludzi z chorobą Alzheimera. Wysiłki lekarzy mogą zmierzać wyłącznie do tego, by maksymalnie spowolnić jej rozwój.

- Obecnie w Polsce żyje około 300 tysięcy osób z chorobą Alzheimera - mówi Michał Hajtko, dyrektor ośrodka w Ścinawie. - Szacuje się, że w 2020 roku będzie ich milion. Zakładając, że statystyczna rodzina składa się z 4 członków, ta straszliwa choroba dotknie więc cztery miliony ludzi. Najmłodszy pacjent Ośrodka Alzheimerowskiego w Ścinawie miał 50 lat. Najstarsza pacjentka - 94 lata. Choroba nie omija żadnej profesji - atakuje nawet najtęższe umysły: profesorów, naukowców, lekarzy. Ścinawski ośrodek, w którym kompleksowo bada się choroby otępienne, utworzyła dwa lata temu Akademia Medyczna we Wrocławiu. Dotychczas z jej usług skorzystało 627 pacjentów w I stadium choroby. Tylko takim ludziom medycyna potrafi pomóc. Placówka dysponuje 67 miejscami w jedno-, dwu- i trzyosobowych pokojach. O przyjęcie zabiegają chorzy z całej Polski. Zainteresowanie jest tak wielkie, że poradnie zapisują ich z czteromiesięcznym wyprzedzeniem.


Jak rozpoznać?

Choroba Alzheimera zaczyna się niewinnie.
Na przykład wstajemy z fotela po książkę, ale nim podejdziemy do regału zapominamy, po co wstaliśmy. Zdaniem Jarosława Serafina, internisty z Ośrodka Alzheimerowskiego w Ścinawie, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu po zauważeniu zaburzeń funkcjonowania w codziennym życiu, zapominania się w zwykłych czynnościach. Jeśli się nasilają, trzeba opowiedzieć o tym lekarzowi. Kłopoty z pamięcią nie zawsze oznaczają chorobę Alzheimera - może to być też objaw depresji. Lekarze pierwszego kontaktu potrafią postawić diagnozę.

Piotr Kanikowski

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,4162.html
Ten artykul byl czytany 1146 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0