Środa, 15 maja 2024 r.   Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 140

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Pierwsze świadczenia wspierające Pierwsze świadczenia w...
Do końca kwietnia do ZUS wpłynęło prawie 8,5 tys. wniosków o świadczenie wspierające, z których do tej pory rozpatrzono ok. 5,6 tys... »Komisarz lew na spotkaniu z przedszkolakami. Komisarz lew na spotka...
Wiadomo nie od dziś, że zachowania powtarzane wielokrotnie stają się nawykiem, dlatego lubińscy policjanci cyklicznie spotykają się z przedszkola... »Pierwsze Mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnej w pokonywaniu OSF za nami Pierwsze Mistrzostwa W...
W miniony weekend, 11-12 maja, na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbyły się pierwsze Mistrzostwa WOT w pokonywaniu ... »Dolnośląska KAS wykryła skradzione, luksusowe auta Dolnośląska KAS wykrył...
Dolnośląska KAS podczas kontroli jednego z samochodów ciężarowych na A4 wykryła skradzione pojazdy. Wartość rynkowa obu skr... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1967 Zamknięcie głównych prac górniczych w ZG Lubin przed pełną eksploatacją

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Nietypowa renta z ZUS-renta szkoleniowa
Data dodania: 21 czerwca 2011 — Kategoria: Wiadomości

Nietypowa renta z ZUS-renta szkoleniowa

Orzeczenie o niezdolności do pracy wydane przez lekarza orzecznika ZUS nie musi oznaczać końca pracy zawodowej. Jeżeli wnioskodawca spełnia przesłanki do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy, a orzecznik stwierdzi celowość przekwalifikowania zawodowego, ZUS może przyznać prawo do renty szkoleniowej, świadczenia umożliwiającego uzyskanie nowych kwalifikacji i kontynuowanie aktywności zawodowej.

Przeznaczeniem renty szkoleniowej jest umożliwienie osobie długotrwale niezdolnej do pracy i nierokującej powrotu do wykonywania dotychczasowego zawodu przekwalifikowania i zdobycia umiejętności, które przy jej stanie zdrowia pozwolą na wykonywanie innej pracy. Pobierając świadczenie z ZUS jednocześnie odbywa się kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwiają kontynuowanie pracy zawodowej.

Renta szkoleniowa jest szczególną formą renty z tytułu niezdolności do pracy. Jej specyfika wynika stąd, że przy okazji orzeczenia o niezdolności do pracy, lekarz orzeka o celowości przekwalifikowania zawodowego. Poza fizycznymi możliwościami organizmu, lekarz bierze w tym przypadku pod uwagę także predyspozycje psychiczne osoby ubiegającej się o rentę. Liczy się motywacja chorego do nauki nowego zawodu i chęć kontynuowania pracy.
Pozytywna decyzja o przyznaniu renty szkoleniowej otwiera możliwość odbycia kursów przeszkalających. W tym celu ZUS kieruje rencistę do powiatowego urzędu pracy. Jego zadaniem jest znalezienie odpowiedniego dla danej osoby szkolenia przygotowującego do pracy w nowym zawodzie. Czas na odbycie kursu, a tym samym okres na który przyznawana jest renta szkoleniowa, to sześć miesięcy. Po upływie tego okresu, na wniosek starosty, ZUS może wydłużyć okres pobierania renty, ale nie dłużej niż o 30 miesięcy. Okres sześciu miesięcy może ulec skróceniu, jeśli przed upływem tego czasu starosta zawiadomi organ rentowy o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub o tym, że osoba zainteresowana nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.

Ważne
Do uzyskania prawa do renty szkoleniowej potrzebne jest spełnienie warunków wymaganych do przyznania renty z ogólnego stanu zdrowia, tj.:
• stwierdzenie przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS niezdolności do pracy,
• posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego oraz
• powstanie niezdolności do pracy w okresach składkowych i nieskładkowych wymienionych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.) lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Dodatkowo konieczne jest uzyskanie orzeczenia lekarza orzecznika stwierdzającego celowość przekwalifikowania zawodowego.

Renta szkoleniowa stanowi 75 proc. podstawy wymiaru renty, jednak nie może być mniejsza niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która obecnie wynosi 560,13 zł. Jeżeli przyznanie renty szkoleniowej związane jest z wypadkiem przy pracy jej wysokość wynosi 100 proc. podstawy wymiaru renty. Należy pamiętać, że podczas pobierania renty szkoleniowej nie można dorabiać. Zadaniem renty szkoleniowej jest bowiem zapewnienie środków utrzymania osobom, które chcą zdobyć nowe kwalifikacje w celu powrotu do aktywności zawodowej. Podjęcie pracy oznacza, że dana osoba odzyskała zdolność do pracy i świadczenie jej się nie należy.

Elżbieta Kurek

ZU

Slowa kluczowe: lubin zus renta szkoleniowa
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,5873.html
Ten artykul byl czytany 1173 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0