Piątek, 26 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 89

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Uczysz się i pracujesz? Pilnuj limitu. Uczysz się i pracujesz...
Dostajesz rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i nie wiesz czy możesz dodatkowo pracować? Jest taka możliwość, ale trzeba pamiętać o limitach. Od 1 ... »Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »Włoska inspiracja na wiosenny obiad Włoska inspiracja na w...
Spaghetti, czyli słynny długi makaron trafił do Włoch z krajów arabskich, gdzie najszybciej opanowano technikę jego suszenia pozwalaj... »Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...02-08.09.1999 Podpisanie z miastami Böblingen, Hof, powiatem Rhain-Lahn listów intencyjnych dotyczących przyszłego partnerstwa

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Wybory. O co pytać kandydatów?
Data dodania: 23 października 2014 — Kategoria: Wiadomości

Wybory. O co pytać kandydatów?

Rzecznik Praw Obywatelskich opracował ściągawkę dla wyborców i dziennikarzy z pytaniami do kandydatów na samorządowców.

Oto pytania i problemy, na które warto zwrócić uwagę przy okazji spotkań z kandydatami do władz samorządowych:

Czy na terenie miasta działają schroniska dla osób bezdomnych? Jeśli tak, to czy jest w nich wystarczająca ilość miejsc? Czy istnieją specjalne schroniska dla rodzin, zwłaszcza z małymi dziećmi?


W Polsce mamy już blisko 30. tysięcy bezdomnych. Ogromny problem stanowią też obecnie częste przypadki, że rodziny „eksmitowane na bruk" są rozdzielane - kobiety wraz z dziećmi trafiają do innych ośrodków niż mężczyźni.

- Czy prowadzona jest efektywna polityka tworzenia nowych miejsc pracy i ograniczenia bezrobocia, zwłaszcza wśród osób młodych? Czy istnieją lokalne centra aktywności lub inkubatory przedsiębiorczości?

Zjawisko bezrobocia wśród młodych występuje w Polsce na niespotykaną dotąd skalę. Bez większej aktywności władz lokalnych trudno będzie zmienić tę sytuację, dlatego potrzebne są nowe pomysły, inicjatywy i działania w tym zakresie.

- Jak działa system pomocy i wsparcia osób z niepełnosprawnością?

Z sygnałów napływających do RPO wynika, że w bardzo wielu miejscach lokalne władze i instytucje nie dbają należycie o podnoszenie standardów dotyczących warunków życia oraz rozwoju osób z niepełnosprawnością. Od znoszenia barier środowiskowych i społecznych poczynając, poprzez problemy z zatrudnieniem. Duże nadzieje budzą natomiast rozwiązania typu: budowa stacjonarnych domów opieki dla samotnych osób z niepełnosprawnością, powoływanie asystentów osób niesamodzielnych czy stosowanie tzw. klauzuli socjalnej w zamówieniach publicznych.

 - Jak na Państwa terenie rozwiązywany jest problem lokali socjalnych i komunalnych? Jak długa jest kolejka oczekujących?

Brak dostatecznej ilości lokali socjalnych i komunalnych uderza przede wszystkim w najbiedniejsze i najsłabsze grupy mieszkańców. Rozwiązanie tego problemu powinno stać się jednym z najpilniejszych zadań i wyzwaniem każdego samorządu.
 
- Czy istnieją wyspecjalizowane ośrodki geriatryczne, jak również tzw. centra alzheimerowskie i parkinsonowskie?

Nasze społeczeństwo szybko się starzeje. Nie nadążają za tym zmiany w systemie opieki zdrowotnej, zwłaszcza dotyczące schorzeń charakterystycznych dla wieku późnego, dlatego niezbędne jest większe zaangażowanie w tym zakresie ze strony samorządów. Na przykład tworzenie 8-godzinnych centrów wsparcia i terapii, które umożliwią rodzinie chorego kontynuację pracy zawodowej.

- Czy tworzone są nowoczesne centra terapii uzależnień?

Różnego rodzaju uzależnienia stają się w Polsce prawdziwą plagą. Walka z nimi wymaga stałego rozbudowywania sieci nowoczesnych, wszechstronnych ośrodków terapii i pomocy dla osób uzależnionych oraz ich rodzin, m.in. w miejsce likwidowanych izb wytrzeźwień.

- Czy istnieje system zintegrowanego poradnictwa dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej np. nie mają pracy, popadły w zadłużenie, stały się ofiarami zdarzeń losowych lub nieuczciwych sprzedawców?

Chodzi głównie o osoby, które znalazły się w kłopotach niekoniecznie z własnej winy, ale szukają wyjścia z trudnej sytuacji i potrzebna jest im pomoc, od doradztwa finansowego i prawnego, po wsparcie psychologiczne.

- Czy funkcjonuje lokalne centrum zdrowia psychicznego?

Ochrona zdrowia psychicznego staje się jednym z ważniejszych problemów społecznych, dlatego nie wystarczą działania na poziomie krajowym, potrzebne są rozwiązania lokalne, np. małe grupy wsparcia w miejscu zamieszkania czy organizowanie specjalnych form pracy chronionej.

- Jak traktowani są przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemcy?

Niestety, w wielu lokalnych społecznościach dochodzi do napięć i konfliktów na tle różnic kulturowych, narodowościowych i religijnych. Brakuje często odpowiedniej polityki integracyjnej (tzw. kultury przyjęcia). Tymczasem należy się liczyć z tym, że w naszym otoczeniu będzie wzrastać liczba przybyszów z innych krajów.

- Czy na twoim terenie działają hospicja i hospicja prenatalne?

Otoczenie należytą opieką osób znajdujących się w tej szczególnej fazie życia, zapewnienie im godnych warunków i serdecznego wsparcia jest obowiązkiem wszystkich władz, w tym samorządowych. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę również na potrzeby tworzenia hospicjów prenatalnych i wsparcie osób, które muszą zmierzyć się z ogromną tragedią, jaką jest możliwość utraty dziecka.

Źródło: RPO

Slowa kluczowe: lubin wybory
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,12670.html
Ten artykul byl czytany 670 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0