
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »

26-latek z Lubina posłużył się bronią, żeby wynieść z marketu koszyk z fantami. Przy próbie zatrzymania przez pracownika ochrony, zagroził... »

RCS jak co roku przygotował szereg bezpłatnych imprez sportowych, turniejów i zajęć dla dzieci i młodzieży w okresie od 4 l... »

Już po raz czwarty Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie oraz partnerzy wydarzenia zapraszają do udziału w zbiórce krwi dla Regionalneg... »







Odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC - co musisz wiedzieć?
Data dodania: 20 kwietnia 2022 — Kategoria: Wiadomości

Wykupienie polisy OC jest obowiązkiem każdego kierowcy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których chcemy odstąpić od umowy ubezpieczenia OC. Sprawdź, kiedy można zrezygnować z posiadanej polisy!
Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy można zrezygnować z polisy OC w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Czy odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC jest możliwe? Czym różni się wypowiedzenie od odstąpienia od umowy OC? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czym jest ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Takie ubezpieczenie chroni właściciela pojazdu od odpowiedzialności finansowej za wyrządzone szkody. W sytuacji, gdy kierowca spowoduje wypadek lub kolizję, ale posiada ważne ubezpieczenie OC, nie będzie musiał wypłacać poszkodowanym odszkodowania (zrobi to za niego ubezpieczyciel). Warto pamiętać, że polisa OC jest obowiązkowa nie tylko w przypadku samochodów. Ubezpieczenie OC musisz wykupić także w sytuacji, gdy jesteś właścicielem motocykla, quada czy traktora.
Czym się różni wypowiedzenie od odstąpienia od umowy OC?
Będąc w temacie rezygnacji z ubezpieczenia OC trzeba wyjaśnić, czym właściwie różni się wypowiedzenie od odstąpienia od umowy OC. Warto wiedzieć, że odstąpienie od umowy jest możliwe wyłącznie w przypadku umowy zawartej na odległość (czyli za pośrednictwem internetu lub telefonu). W takiej sytuacji klient ma prawo odstąpienia od umowy OC w okresie 30 dni od dnia zawarcia umowy (bez konieczności podawania przyczyny rezygnacji). Ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić konsumentowi wszelkie dokonane przez niego płatności w ciągu 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy. Z kolei wypowiedzenie umowy polisy OC jest możliwe tylko w kilku przypadkach, które opiszemy w dalszej części tekstu. Wykupiłeś/aś polisę OC i chcesz z niej zrezygnować? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w serwisie WypowiadamOC.pl.
Wypowiedzenie umowy OC zawartej u agenta – kiedy jest możliwe?
Kwestia wypowiedzenia umowy OC wygląda nieco inaczej niż w przypadku odstąpienia od umowy polisy - https://wypowiadamoc.pl/jak-odstapic-od-umowy-oc-zawartej-u-agenta. Warunki wypowiedzenia umowy OC zostały określone w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zasady te są takie same dla umów podpisanych u agenta oraz zawartych na odległość. Umowę polisy OC możemy wypowiedzieć w sytuacjach, gdy:
- Właściciel pojazdu jest ubezpieczony w dwóch firmach jednocześnie – jeżeli np. znalazłeś/aś tańszą ofertę OC w innej firmie, a Twoja umowa OC u dotychczasowego ubezpieczyciela została przedłużona automatycznie na kolejny rok, możesz ją wypowiedzieć. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku konieczne będzie opłacenie części składki za wykorzystany okres ochrony.
- Kończy się okres ochrony – umowę OC należy wypowiedzieć najpóźniej dzień przed końcem jej obowiązywania.
- Kierowca kupił używany samochód – zbywca pojazdu musi przekazać nabywcy ubezpieczenie OC. Nowy właściciel może kontynuować dotychczasową polisę lub zrezygnować z niej i wykupić ubezpieczenie w innej firmie.
Odstąpienie od umowy OC – jakie informacje musi zawierać?
Jeśli chcesz odstąpić od umowy OC, musisz koniecznie dowiedzieć się, w jaki sposób należy sformułować oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W treści dokumentu powinny się znaleźć następujące dane:
- Imię, nazwisko i adres właściciela pojazdu;
- Nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego;
- Numer polisy OC, z której chcesz zrezygnować;
- Numer rejestracyjny, marka i model pojazdu;
- Powód odstąpienia od umowy;
- Własnoręczny podpis właściciela samochodu.
Materiał zewnętrzny
Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.



