Piątek, 01 lipca 2022 r.   Imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 32

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Żeby ukraść alkohol sterroryzował bronią pracownika ochrony Żeby ukraść alkohol st...
26-latek z Lubina posłużył się bronią, żeby wynieść z marketu koszyk z fantami. Przy próbie zatrzymania przez pracownika ochrony, zagroził... »Rusza Akcja Lato 2022 Rusza Akcja Lato 2022
RCS jak co roku przygotował szereg bezpłatnych imprez sportowych, turniejów i zajęć dla dzieci i młodzieży w okresie od 4 l... »Zbiórka krwi w ZOO Lubin - 26 lipca 2022 Zbiórka krwi w ZOO Lub...
Już po raz czwarty Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie oraz partnerzy wydarzenia zapraszają do udziału w zbiórce krwi dla Regionalneg... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...29.10.1998 Na stanowisko Przewodniczącego Rady Miejskiej wybrano Romana Jasińskiego

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC - co musisz wiedzieć?
Data dodania: 20 kwietnia 2022 — Kategoria: Wiadomości

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC - co musisz wiedzieć?

Wykupienie polisy OC jest obowiązkiem każdego kierowcy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których chcemy odstąpić od umowy ubezpieczenia OC. Sprawdź, kiedy można zrezygnować z posiadanej polisy!

 

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy można zrezygnować z polisy OC w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Czy odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC jest możliwe? Czym różni się wypowiedzenie od odstąpienia od umowy OC? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Takie ubezpieczenie chroni właściciela pojazdu od odpowiedzialności finansowej za wyrządzone szkody. W sytuacji, gdy kierowca spowoduje wypadek lub kolizję, ale posiada ważne ubezpieczenie OC, nie będzie musiał wypłacać poszkodowanym odszkodowania (zrobi to za niego ubezpieczyciel). Warto pamiętać, że polisa OC jest obowiązkowa nie tylko w przypadku samochodów. Ubezpieczenie OC musisz wykupić także w sytuacji, gdy jesteś właścicielem motocykla, quada czy traktora. 

Czym się różni wypowiedzenie od odstąpienia od umowy OC?

Będąc w temacie rezygnacji z ubezpieczenia OC trzeba wyjaśnić, czym właściwie różni się wypowiedzenie od odstąpienia od umowy OC. Warto wiedzieć, że odstąpienie od umowy jest możliwe wyłącznie w przypadku umowy zawartej na odległość (czyli za pośrednictwem internetu lub telefonu). W takiej sytuacji klient ma prawo odstąpienia od umowy OC w okresie 30 dni od dnia zawarcia umowy (bez konieczności podawania przyczyny rezygnacji). Ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić konsumentowi wszelkie dokonane przez niego płatności w ciągu 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy. Z kolei wypowiedzenie umowy polisy OC jest możliwe tylko w kilku przypadkach, które opiszemy w dalszej części tekstu. Wykupiłeś/aś polisę OC i chcesz z niej zrezygnować? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w serwisie WypowiadamOC.pl

Wypowiedzenie umowy OC zawartej u agenta – kiedy jest możliwe?

Kwestia wypowiedzenia umowy OC wygląda nieco inaczej niż w przypadku odstąpienia od umowy polisy - https://wypowiadamoc.pl/jak-odstapic-od-umowy-oc-zawartej-u-agenta. Warunki wypowiedzenia umowy OC zostały określone w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zasady te są takie same dla umów podpisanych u agenta oraz zawartych na odległość. Umowę polisy OC możemy wypowiedzieć w sytuacjach, gdy:

  • Właściciel pojazdu jest ubezpieczony w dwóch firmach jednocześnie – jeżeli np. znalazłeś/aś tańszą ofertę OC w innej firmie, a Twoja umowa OC u dotychczasowego ubezpieczyciela została przedłużona automatycznie na kolejny rok, możesz ją wypowiedzieć. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku konieczne będzie opłacenie części składki za wykorzystany okres ochrony.
  • Kończy się okres ochrony – umowę OC należy wypowiedzieć najpóźniej dzień przed końcem jej obowiązywania.
  • Kierowca kupił używany samochód – zbywca pojazdu musi przekazać nabywcy ubezpieczenie OC. Nowy właściciel może kontynuować dotychczasową polisę lub zrezygnować z niej i wykupić ubezpieczenie w innej firmie.

Odstąpienie od umowy OC – jakie informacje musi zawierać?

Jeśli chcesz odstąpić od umowy OC, musisz koniecznie dowiedzieć się, w jaki sposób należy sformułować oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W treści dokumentu powinny się znaleźć następujące dane:

  • Imię, nazwisko i adres właściciela pojazdu;
  • Nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego;
  • Numer polisy OC, z której chcesz zrezygnować;
  • Numer rejestracyjny, marka i model pojazdu;
  • Powód odstąpienia od umowy;
  • Własnoręczny podpis właściciela samochodu.

Materiał zewnętrzny

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,23688.html
Ten artykuł był czytany 441 razy.


1 komentarz

Napisz komentarz!

~harry

Gość serwisu
#44160 | 25.04.22 21:40:51Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

samo odstąpienie to formalność, więcej czasu się spędza na znalezieniu taniego OC :D ja ostatnio dorwałem niezłe warunki w apce mpay, warto sprawdzić
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.016 sek.Lubin 1.0