Piątek, 26 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 84

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Czy warto od razu przejść na emeryturę? Czy warto od razu prze...
Wielu seniorów zastanawia się czy warto od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego zrezygnować z pracy? Nie zawsze to się opłaca. Jeżeli po... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »ĆWICZENIA VI KOMPANII NOP KWP WE WROCŁAWIU NA LUBIŃSKIEJ GIEŁDZIE I STADIONIE ĆWICZENIA VI KOMPANII ...
23 kwietnia bieżącego roku w godzinach 09 – 14. Na terenie lubińskiej giełdy i stadionu piłkarskiego odbyły się ćwiczenia dowódczo... »Ostatnie przymrozki i ich skutki dla przyrody - wypowiedź eksperta UPWr Ostatnie przymrozki i ...
Kilka ostatnich mroźnych nocy może mieć katastrofalne skutki dla sadowników i właścicieli winnic. W wielu ogrodach nie będzie w tym roku j... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...09.1999 I Nocny Turniej Piłkarski rozegrano przy sztucznym świetle, na murawie wewnątrz toru do jazdy szybkiej. Turniej skupił 80 graczy.

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Oto herb Dolnego Śląska
Data dodania: 18 lipca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Oto herb Dolnego Śląska

Czarny orzeł znów zostanie naszym herbem. Dlaczego akurat tak ma wyglądać symbol regionu?

W czwartek radni sejmiku zatwierdzą czarnego orła na złotym tle jako oficjalny herb województwa dolnośląskiego.

Dlaczego herb wyglądać ma akurat tak? Skąd biorą się pomysły na herby miast i regionów? W naszym przypadku przesądziła tradycja. Czarny orzeł jest symbolem Śląska od średniowiecza. - Stał się nim, bo był herbem książąt śląskich, władających Wrocławiem - tłumaczy dr hab. Przemysław Wiszewski, zastępca dyrektora Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Teoretycznie herb może przedstawiać wszystko (z wyjątkiem symboli zabranianych przez prawo, takich jak swastyka). W praktyce wszystkie herby miast czy regionów są historyczne.
Wywodzą się często z tego, co namalowane było na tarczach, których używali średniowieczni rycerze. Ponieważ do bitwy stawali zakuci od stóp do głów w pancerze, żeby się rozpoznać, malowali na tarczach symbole. Np. orzeł symbolizował męstwo, dostojeństwo i moc, lew - siłę, a róża - piękno i honor.

Orzeł, którego w czwartek dolnośląscy radni umieszczą w herbie naszego województwa, też ma rodowód rycerski. Używali go rycerze - książęta, Piastowie Śląscy. Wybrali go sobie w okresie rozbicia dzielnicowego. I właśnie z symbolu władców stał się orzeł symbolem Śląska. Dlaczego jest czarny? Uznawany dziś za tradycyjnie polski, srebrny orzeł (w heraldyce nie ma białego i żółtego, jest srebrny i złoty) to godło Wielkopolski i Ziemi Krakowskiej.

Piastowie Śląscy zdecydowali się na tło złote - w najbardziej zaszczytnym kolorze. - W heraldyce obowiązuje zasada, że nie kładzie się metalu na metal - mówi Przemysław Wiszewski. Oznacza to, że kolor srebrny nie może znajdować się na złotym. To znów zasada z czasów rycerskich - taki herb w bitwie byłby trudny do rozpoznania. Dlatego srebro umieszcza się na czerwonym tle, a czarnego orła - na złotym.

Także miasta zapragnęły mieć herby. Wrocław, jako stolica Dolnego Śląska, ma w herbie śląskiego orła w polu pierwszym, czyli w prawym górnym rogu. Cały region, a z nim i Wrocław, był dawniej częścią Królestwa Czeskiego - stąd z orłem sąsiaduje lew - godło naszych południowych sąsiadów. W prawym dolnym, złotym polu znajduje się duża litera "W" od łacińskiej nazwy miasta Wratislavia. W herbie naszego miasta są jeszcze dwie głowy. Centralna to głowa św. Jana Chrzciciela, patrona Wrocławia. - Dlatego że jest patronem katedry. To typowe dla miast biskupich w Europie, że patron katedry jest patronem miasta - tłumaczy Wiszewski.

Ostatni symbol to ten, który budzi najwięcej kontrowersji. W lewym dolnym, czerwonym polu osadzona na odwróconej koronie jest głowa świętego Jana Ewangelisty w nimbie. Dlaczego akurat jego? Prawdopodobnie dlatego, że jest patronem kaplicy w ratuszu. - Kłopot z tą głową polega na tym, że ma bardzo łagodne rysy i zdarzało się, że była brana również za głowę św. Doroty. Ale to na pewno św. Jan Ewangelista - twierdzi Wiszewski.

Bartłomiej Knapik

Slowa kluczowe: dolnyslask herb
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3852.html
Ten artykul byl czytany 5900 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.008 sek.Lubin 1.0