Sobota, 26 listopada 2022 r.   Imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 53

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Firmy z regionu z dofinansowaniem z ZUS Firmy z regionu z dofi...
Znamy już nazwy firm, które dostaną pieniądze z ZUS na dofinansowanie  projektów dotyczących poprawy bezpieczeństwa i warunk&o... »Potrzebujesz laptopa? Kupuj na raty Potrzebujesz laptopa? ...
Dobry laptop z mocnym procesorem, pojemnym i szybkim dyskiem, wydajną kartą graficzną i wysokiej jakości obrazem, przygotowany do codziennej prac... »KAS wykryła oszustwo podatkowe na ponad 2 mln zł KAS wykryła oszustwo p...
Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła, że spółka błędnie zastosowała zwolnienie z opodatkowania wypłaconych dywidend ... »Śruby dwustronne - do czego jest stosować ? Śruby dwustronne - do ...
Śruby wykorzystywane są praktycznie we wszystkich branżach przemysłowych i nie tylko. Okazuje się, że przy ich pomocy można wykonać trwałe i s... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...03-05.09.1999 Podczas Dni Lubina zorganizowano plener ceramiczny "Świeżo wypalone". Przedstawiono prace dzieci i młodzieży działających przy pracowni ceramicznej przy fundacji im. brata Alberta oraz pracowni ceramicznej przy MDK w Lubinie

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomości z Lubina i okolic
Nie płacisz alimentów, a masz pieniądze - zostaniesz ukarany
Data dodania: 17 kwietnia 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Nie płacisz alimentów, a masz pieniądze - zostaniesz ukarany

Gminy wiedzą już, jak walczyć z alimenciarzami. Zabierają prawo jazdy i donoszą prokuraturze.

Alimentów nie płacą ponad 4 tys. mieszkańców Wrocławia, prawie 2 tys. wałbrzyszan, tysiąc rodziców z Legnicy i 1200 z Jeleniej Góry.

Efekt? Na Dolnym Śląsku z zaliczek alimentacyjnych korzysta 30 tys. dzieci. Pieniądze na ich utrzymanie dajemy wszyscy, bo z naszych podatków są wypłacane zaliczki alimentacyjne. W ubiegłym roku było to średnio 220 zł na każde dziecko.

Z tym problemem świetnie radzą sobie w niewielkim ośrodku pomocy społecznej w Bielawie. Tam urzędnicy mówią wprost: "Nie ma taryfy ulgowej dla dłużników alimentacyjnych". Dlatego Prokuratura Rejonowa w pobliskim Dzierżoniowie od kilku miesięcy jest przez nich zasypywana wnioskami o ściganie osób uchylających się od płacenia alimentów i o zatrzymanie im prawa jazdy.
- Tygodniowo trafia do nas nawet po kilkanaście takich wniosków - przyznaje prokurator Iwona Uszpulewicz.

A sposobów na dłużników alimentacyjnych jest wiele. Można taką osobę postawić przed sądem (za uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego grożą dwa lata więzienia), wpisać do Krajowego Rejestru Długów i zatrzymać mu prawo jazdy. I choć możliwość odbierania prawa jazdy istnieje od trzech lat, dopiero teraz przestaje być fikcją.

MOPS-y najpierw kierują sprawę do prokuratury, a ta wydaje zgodę na zatrzymanie dokumentu przez starostę. Dłużnik dostaje pismo z wydziału komunikacji, że taka procedura została wobec niego wszczęta. Jeśli nie zareaguje i nie spłaci długu opiece społecznej, musi oddać dokumenty. Odzyskuje je dopiero wtedy, gdy odda dług i zacznie regularnie płacić na utrzymanie dzieci.

Ale nie wszyscy przekonali się do takich działań. Jeleniogórski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej nie złożył jeszcze ani jednego wniosku o zabranie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu. Jak tłumaczy Janusz Łyczko, kierownik działu świadczeń rodzinnych, najpierw wykorzystywane są inne ustawowe metody przymuszenia do płacenia alimentów.

Jeśli np. dłużnik jest bezrobotny, dostaje skierowanie do pracy.
- Zabieranie praw jazdy i kierowanie spraw do prokuratury to ostateczność. Ale na pewno będziemy korzystać z tych możliwości - zapewnia Łyczko.

Z tej możliwości korzysta za to Wrocław, który w ubiegłym roku takich wniosków skierował do prokuratury prawie 300. Prawo jazdy odebrano niemal 100 dłużnikom.
Legnicki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przeprowadził 80 takich spraw.
Współpraca: Katarzyna Wilk

Dolnośląscy rodzice nie płacą
* 18 tys. rodziców na Dolnym Śląsku nie płaci alimentów,
* 21 tys. osób w Polsce uchylających się od płacenia ma wyrok sądu
* 73 mln zł wypłacono dzieciom z Dolnego Śląska, na które nie łożyli rodzice
* 770 mln zł to wypłacone zaliczki alimentacyjne w kraju
* 27 mln zł dłużnicy alimentacyjni oddali do budżetu państwa
* 1087 było wniosków o zabranie prawa jazdy dłużnikom z Dolnego Śląska

Źródło: ministerstwo pracy i polityki społecznej - dane za 2008 rok

Trzeba po prostu chcieć i być konsekwentnym
Z Anną Petruk, dyrektorką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielawie, rozmawia Małgorzata Moczulska.

Zyskaliście w regionie opinię bezwzględnych wobec osób uchylających się od płacenia alimentów...

I to nas bardzo cieszy. Nieuczciwi rodzice wiedzą już, że jeśli ostrzegamy ich o możliwości zatrzymania im prawa jazdy albo o procesie w sądzie, to nie żartujemy. To dziś bardzo ułatwia nam pracę, ale długo musieliśmy się o to starać. Jest i satysfakcja. Zdarza nam się na przykład, że tatuś, który miesiącami nie płacił na dzieci, zwrócił pieniądze, kiedy odebrano mu prawo jazdy. Udowodniliśmy mu bowiem, że kłamie, twierdząc, jakoby nie miał żadnych dochodów.

Nie zawsze jednak osiągacie sukcesy. Miesięcznie kierujecie do prokuratury nawet po kilkadziesiąt wniosków, by ukarać tych, którzy pieniądze mają, a alimentów nie płacą. Tylko część z tych spraw kończy się w sądzie.

Faktycznie. Ta praca wymaga zaangażowania pracowników socjalnych. Czasem moi ludzie spędzają po kilka godzin na policji, by złożyć zawiadomienie przeciw takim nieuczciwym rodzicom. Na szczęście nie narzekają. W końcu odzyskujemy pieniądze publiczne, czyli każdego z nas. I warto się starać, nawet jeśli udaje się to tylko częściowo.

Czy ubiegłoroczna zmiana prawa i zapis o możliwości wpisu dłużnika do Krajowego Rejestru Długów pomoże w egzekwowaniu należności?

Na pewno. Dziś prawie wszyscy robią zakupy na raty albo pożyczają pieniądze w banku, więc to będzie kolejny mocny argument w naszych rękach.

Małgorzata Moczulska

Słowa kluczowe: alimenty sad kary
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3393.html
Ten artykuł był czytany 1074 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.015 sek.Lubin 1.0