Piątek, 26 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 94

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »ĆWICZENIA VI KOMPANII NOP KWP WE WROCŁAWIU NA LUBIŃSKIEJ GIEŁDZIE I STADIONIE ĆWICZENIA VI KOMPANII ...
23 kwietnia bieżącego roku w godzinach 09 – 14. Na terenie lubińskiej giełdy i stadionu piłkarskiego odbyły się ćwiczenia dowódczo... »Ostatnie przymrozki i ich skutki dla przyrody - wypowiedź eksperta UPWr Ostatnie przymrozki i ...
Kilka ostatnich mroźnych nocy może mieć katastrofalne skutki dla sadowników i właścicieli winnic. W wielu ogrodach nie będzie w tym roku j... »„Niepokalana” – Sydney Sweeney w horrorze  o cudzie, który przeradza się w koszmar… „NiepokalanaR...
Sieć kin Helios prezentuje najnowszy film grozy, opowiadający o klasztorze, który choć wydaje się być oazą spokoju, kryje w sobie niebezpi... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Zagłębie Lubin w piłce noznej zdobyło dwa tytuły Mistrza Polski w sezonach 1990/1991 i 2006/2007?

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
KGHM: Związkowcy boją się, że zmiany źle wpłyną na bezpieczeństwo
Data dodania: 07 lipca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

KGHM: Związkowcy boją się, że zmiany źle wpłyną na bezpieczeństwo

Solidarności nie podobają się plany zarządu KGHM. Związkowcy: zmiany naruszą górnicze przepisy.
Wojna się toczy o techniczne służby szacowania szkód - trzy niewielkie zespoły, które podlegają kierownikom ruchu z trzech kopalń Polskiej Miedzi. Poza wyliczaniem strat spowodowanych działalnością górniczą zajmują się one na przykład przewidywaniem skutków kontynuowania wydobycia w konkretnym kierunku. Dzięki nim mieszkańcy Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego wiedzą, gdzie lepiej nie kopać fundamentów pod wymarzony dom.

Zarząd KGHM zastanawia się, czy zespoły nie będą działały sprawniej, jeśli zostaną wyodrębnione z kopalń i umieszczone bezpośrednio w strukturze Biura Zarządu Polskiej Miedzi. Żadne decyzje nie zapadły, sprawa jest na etapie koncepcji. Pracuje zespół złożony z głównych inżynierów do spraw szkód górniczych poszczególnych kopalń oraz dyrektora Departamentu Gospodarki Zasobami i Ochrony Powierzchni KGHM. A więc najważniejsi ludzie zajmujący się w Polskiej Miedzi tymi kwestiami.
Jak informuje Przemysław Ziółek z biura prasowego spółki, do 25 lipca powinna być gotowa koncepcja połączenia tych służb. - Jesteśmy przekonani, że ich nowa struktura poprawi ich funkcjonowanie i usuwanie skutków szkód górniczych - twierdzi Przemysław Ziółek.
NSZZ Solidarność nie zamierza jednak czekać. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców LGOM już teraz powiadomiła Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, bo jej zdaniem mogło dojść do złamania prawa. Bogusław Szarek, szef Solidarności w ZG Polkowice-Sieroszowice, chce porozmawiać na ten temat z prezesem WUG, bo uważa, że planowana reorganizacja zagrozi powszechnemu bezpieczeństwu ludności na powierzchni.

Wcześniej zarząd spółki informował o koncepcji inspektorów górniczych z Wrocławia. Nie było zastrzeżeń. Skąd zatem podejrzenie, że zmiana narusza przepisy?
- W 1999 roku Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu nakazał kierownikom ruchu zakładów wprowadzenie do struktury organizacyjnej kopalń służb szacujących szkody górnicze. KGHM stawiał opór, odwoływał się, ale WUG podtrzymał tę decyzję - tłumaczy Szarek.
I Solidarność, i zarząd KGHM powtarzają, że bezpieczeństwo to priorytet. Zmiana nie niesie zagrożenia dla górników pracujących pod ziemią.

Przemysław Ziółek: - Zespół nie otrzymałby zadania przygotowania koncepcji funkcjonowania połączonych służb szkód górniczych, gdyby istniała groźba pogorszenia bezpieczeństwa w kopalniach.

Najdroższe wstrząsy KGHM
Pod Lubinem czy Polkowicami są wyrobiska po kopalniach miedzi. Mieszkańcy - zwłaszcza ci z wyższych pięter - przywykli, że ziemia od czasu do czasu się trzęsie. Czasem się trzęsie silniej.
Jeden z silniejszych wstrząsów nastąpił 21 maja 2006 roku w Polkowicach, gdy górnicy odpalili pod ziemią 1,5 tony ładunków wybuchowych. Spękały ściany, wypaczyły się drzwi, poleciały szyby. Wstrząs zniszczył meble i sprzęty. Mieszkańcy zgłosili ponad tysiąc szkód górniczych.

Polkowiczanie wspominają również bardzo silny wstrząs, do jakiego doszło w lutym 2002 roku. Tamto tąpnięcie najbardziej odczuli mieszkańcy najwyższych bloków w Polkowicach przy ul. Hubala. To był horror: przewracały się meble, telewizory, naczynia się roztrzaskiwały w drobny mak. Część lokatorów opuściła swoje mieszkania i nie chciała do nich wrócić, obawiając się, że koszmar się powtórzy. Ponad 200 mieszkańców zgłosiło wówczas szkody górnicze w swoich mieszkaniach.

Piotr Kanikowski

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3795.html
Ten artykul byl czytany 1119 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0