Niedziela, 29 stycznia 2023 r.   Imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 36

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Wpadł w ręce policjantów, gdy jechał na kradzionym rowerze. Oprócz tego miał wiele na sumieniu Wpadł w ręce policjant...
Patrol prewencji pełniąc służbę na ul. Bieszczadzkiej zauważył mężczyznę jadącego rowerem. Z uwagi na to, że funkcjonariusze wiedzieli, że 33-lat... »Helios prezentuje film „Pokusa” Helios prezentuje film...
Najnowsza produkcja w reżyserii Marii Sadowskiej to ekranizacja bestsellera Edyty Folwarskiej. Autorka jak nikt zna tajemnice polskiego establish... »Sportowe Ferie 2023 Sportowe Ferie 2023
Każdego roku staramy się przekonać najmłodszych mieszkańców Lubina, że zimą również można spędzić czas wolny aktywnie i przede wszy... »Startuje organizowany przez KGHM maraton programowania CuValley Hac 2023 Startuje organizowany ...
Zaczynamy – dziś startuje organizowany przez KGHM maraton programowania CuValley Hac 2023 Ponad 330 uczestników, ciekawe tematy i a... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1-8.09.1996 Obchody pierwszych DNI LUBINA

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Zabójcy Maćka Witkowskiego ze Złotoryi
Data dodania: 28 lipca 2009 — Kategoria: Gazeta POLSKA

Zabójcy Maćka Witkowskiego ze Złotoryi

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, który rozpatrywał prośby o złagodzenie wyroku dla Michała Piwońskiego, Marka Andrzejewskiego i Mateusza Skrzypińskiego, nie miał wątpliwości, że współdziałali, mordując kolegę z Liceum Wojskowego w Złotoryi, siedemnastoletniego Maćka Witkowskiego. Za zdradę zakonu - tajnej organizacji, którą założyli - w styczniu 2007 roku podstępem wywabili go ze szkoły do młodnika na wzgórzu za miastem, w miejsce, gdzie dzień wcześniej wykopali grób w zmarzniętej ziemi.

Skrępowali ofiarę sznurem. Mateusz stał na czatach, gdy Michał podcinał Maćkowi gardło. - Wstrząsająca zbrodnia - podkreślał kilkakrotnie sędzia Wojciech Kociubiński. - Wstrząsająca ze względu na sposób jej dokonania, na okrucieństwo sprawców i na okoliczności, w jakich pomysł zbrodni się rodził.

Sąd apelacyjny podtrzymał wydaną wcześniej w Legnicy karę 25 lat więzienia dla Michała Piwońskiego (nie będzie mógł starać się o przedterminowe zwolnienie). - Nie mamy żadnych wątpliwości, że oskarżony był pomysłodawcą i bezpośrednim wykonawcą mordu - mówił Wojciech Kociubiński. - Czyn okrutny, ale przerażający jest także obraz sprawcy, o cechach autentycznie sadystycznych. W kodeksie nie ma kary, która za taki czyn dla takiego sprawcy byłaby za surowa.
Andrzejewski i Skrzypczak współpracowali z Piwońskim i być może również zasłużyli na 25 lat więzienia, ale - zdaniem wrocławskiego sądu - podczas legnickiego procesu nie zbadano zbyt wielu okoliczności, by można było o tym odpowiedzialnie zdecydować. Wyrok 25 lat więzienia anulowano więc, a ich proces będzie się toczył od nowa.

W pierwszym procesie zostali uznani za współsprawców zbrodni. Wojciech Kociubiński podkreślał jednak: należało zbadać, czy ich wkład jest tak istotny, że bez niego nie doszłoby do mordu: - Oskarżony Andrzejewski wiedział co się stanie i w pełni to akceptował. Ale powiedział "Nie", kiedy Piwoński dał mu nóż i rozkazał: "Zrób to". Jeśli wydając wyrok, Sąd Okręgowy w Legnicy uznał go za współsprawcę, to powinien wskazać, na czym konkretnie to współsprawstwo polegało. W aktach sprawy są wątki, które mogłyby uzasadniać przypisanie mu takiej roli. Pomagał doprowadzić Maćka na miejsce zbrodni. Wzbudzał w nim zaufanie, był jego najlepszym kolegą. Być może bez tego, Maciek nie pozwoliłby się zwabić za miasto.

Podobnie rzecz się ma z Mateuszem Skrzypińskim, który stał na czatach. - Należało zbadać, czy bez tego stania na czatach, zbrodnia nie zostałaby wykonana - uzasadnia sędzia Wojciech Kociubiński.
Sąd zezwolił ujawnić nazwiska i wizerunki oskarżonych.

Znowu muszę przechodzić przez to piekło

Dorota Marciniak, mama Maćka, przyjechała na ogłoszenie wyroku do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Z wyrazem udręczenia na twarzy słuchała uzasadnienia. Widać, jak wiele ten proces ją kosztuje: - Znowu będę musiała przechodzić przez to samo - mówiła po rozprawie. Nie wierzy w skruchę zabójców, choć jeden z nich napisał do niej list. - Pewnie kazał mu adwokat, żeby sąd złagodził wyrok - przypuszcza. Miała tylko jednego syna: - W domu pusto, zgasło światło.

Piotr Kanikowski

Slowa kluczowe: zabojstwo zlotoryja wyrok sad
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,3890.html
Ten artykul byl czytany 1958 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0